Przewodnik z górskiej półki – Tatry

Przewodnik z górskiej półki – Tatry
Przewodnik z górskiej półki: Tatry
 
 

W końcu ukazało się długo oczekiwane, kolejne wydanie przewodnika po Tatrach Wydawnictwa Bezdroża. Ciesząca się już dobrą renomą i uznaniem górskich pasjonatów publikacja Marka Zygmańskiego, Natalii Figiel i Pawła Klimka została zaktualizowana i rozszerzona w 2010 r.

„Tatry. Polskie i Słowackie” to zupełnie nowy sposób przedstawienia i zwiedzania gór, w którym opisowi proponowanych wędrówek towarzyszą kolorowe mapki i profile terenu – pierwszy rzut oka na nie wystarczy, by przekonać się, czy mamy do czynienia z propozycją spaceru, czy prawdziwej górskiej wyprawy. W orientacji w terenie pomagają znaki graficzne przy opisie trasy i profilu – szczytów, schronisk, węzłów szlaków turystycznych. Piękne, barwne fotografie sprawiają, że przewodnik staje się jednocześnie swoistym albumem. Kolorowej, atrakcyjnej szacie graficznej towarzyszy tekst napisany przez profesjonalistów – przewodników górskich, którzy nie raz przedeptali polecane szlaki. Liczy się również wygoda użytkowania książki na spirali – nie trzeba martwić się o połamanie grzbietu czy niemożność całkowitego otwarcia przewodnika.

Zasadniczą część publikacji stanowią propozycje wycieczek – opisy znakowanych tras turystycznych przebiegających przez najciekawsze rejony polskiej i słowackiej części Tatr. Oczywiście polecane w przewodniku trasy nie wyczerpują możliwości turystycznych wędrówek po Tatrach. Sieć ogólnodostępnych szlaków w Tatrach Polskich i Słowackich jest stosunkowo gęsta, zaś niedawne wejście obu państw do strefy Schengen umożliwia realizowanie (latem: 16 VI–30 X) ciekawych wycieczek transgranicznych.

W drugiej części książki znajdują się najważniejsze informacje praktyczne dotyczące dojazdu na polskie i słowackie Podtatrze oraz zagospodarowania turystycznego Tatr – schronisk, dostępności Tatr po wejściu Polski i Słowacji do strefy Schengen i ograniczeń narzucanych turystyce przez przepisy TPN i TANAP. Oddzielną część stanowi podrozdział o specyfice turystyki w Tatrach – warunkach, z jakimi wędrowiec spotka się w górach, zagrożeniach itp. Przewodnik zamykają krótkie opisy ważniejszych miejscowości Podtatrza oraz atlas turystyczny Tatr w skali 1 : 50 000 z naniesionymi przebiegami opisanych tras.

20 z 40 tras zamieszczonych w przewodniku ma swój odpowiednik w komórce. Aplikacje po Tatrach na komórkę są doskonałym uzupełnieniem przewodnika i mapy drukowanej, zwiększają bowiem bezpieczeństwo i wygodę górskich wędrówek, m.in. dzięki możliwości śledzenia własnej pozycji GPS i wysyłania współrzędnych GPS SMS-em. Więcej o aplikacjach tatrzańskich: bezdroza.pl/tatry.html .
 

Kategorie: Sport i Turystyka

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.