"Składana wanna" już w księgarniach

"Składana wanna" już w księgarniach
Małgorzata Niezabitowska
Składana wanna

Opowieść o pięciu rodach, przodkach Małgorzaty Niezabitowskiej, to epicka saga pełna dramatycznych wydarzeń, gwałtownych namiętności oraz anegdot i wzruszeń, jakich próżno szukać w wielu powieściach. Ożywająca pod piórem autorki przeszłość pokazuje, że prawda jest dużo bardziej interesująca niż fikcja.

W Składanej wannie najważniejsze epizody z dziejów Polski, splatając się z rodzinnymi perypetiami, tworzą osobistą kronikę od czasów Stanisława Augusta poprzez okres wojen napoleońskich do początków XX wieku. Głęboka znajomość historii pomaga autorce stworzyć opowieść pełną humoru i autoironicznego dystansu. Wielcy bohaterowie występują tu obok „zwykłych niezwykłych” ludzi, bo – jak mówi autorka – miała to szczęście, że przodkowie prowadzili barwne życie i byli w samym centrum wydarzeń swej epoki.

Choć Niezabitowska zaczyna od opisu pradziadka Edmunda, „damskiego Kuby Rozpruwacza” i „pożeracza serc”, to w książce istotną rolę odgrywają kobiety: kurierka powstania styczniowego, mieszczanka przeradzająca się w rolniczkę czy porzucona przez męża matka ośmiorga dzieci, która przechodzi duchową przemianę. Toteż niejedna czytelniczka odkryje, że dylematy, problemy i uczucia tych, wydawałoby się, odległych postaci są jej bardzo bliskie.

Małgorzata Niezabitowska buduje wciągającą, malowaną obrazami narrację, a w przeszłości odnajduje rzeczy zaskakująco dla nas aktualne.

Ach, ta wanna! Ile budziła emocji! Zamówiona i wykonana w Wiedniu, przybyła stamtąd w skrzyni miękko wyściełanej, aby chronić drewniany stelaż, na którym, po rozłożeniu, umieszczano długą na półtora metra rynnę z grubej gumy, i w tenże sposób zwiedziła wiele innych krajów, wożona wszędzie, gdzie udawał się uzależniony od niej, szczęśliwy posiadacz. I wszędzie wywoływała sensację.
Na każdym postoju, nawet tam, gdzie znajdowały się odpowiednio wyposażone pokoje kąpielowe, Edmund korzystał wyłącznie z własnej wanny, którą kamerdyner z pomocnikami wnosił do specjalnie wynajętego apartamentu, a potem, bez świadków, rozstawiał i napełniał gorącą wodą hojnie zakrapianą różanym olejkiem, sprowadzanym w litrowych butlach z Wenecji. Służba hotelowa próbowała podpatrzeć, jak wygląda owo cudo, ale Ksawery zazdrośnie bronił dostępu do sanktuarium, wyjątek czyniąc dla ładnych pokojówek, za przyzwoleniem pana, którego łaskawość nie była bezinteresowna.

fragment książki


Małgorzata Niezabitowska
– dziennikarka, pisarka, rzecznik pierwszego niekomunistycznego rządu RP. W latach osiemdziesiątych na Zachodzie ukazywały się jej reportaże pokazujące prawdę o Polsce Ludowej. Opublikowała m.in. Ostatni. Współcześni Żydzi  polscy (książka z fotografiami Tomasza Tomaszewskiego wydana w 1986 w USA; wyd. pol: 1993),  Poszukiwanie Ameryki (1993), Prawdy jak chleba (2007). Odznaczona Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta i przyznanym jej przez uczestników bitwy Medalem Monte Cassino.
www.niezabitowska.pl
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.