List otwarty wydawców polskich

List otwarty wydawców polskich
My, niżej podpisani pragniemy wyrazić zdecydowany sprzeciw wobec precedensu, stworzonego przez organizatorów 55. Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie.
Reprezentowane przez nas wydawnictwa, mimo że nie brały udziału w tegorocznej edycji MTK – tydzień wcześniej uczestniczyły bowiem w 1. Warszawskich Targach Książki – bez naszej wiedzy i woli zostały umieszczone na listach wystawców w katalogach, tablicach informacyjnych oraz wykazach wydawców uczestniczących w 55. MTK kierowanych do mediów. Jako pretekst wykorzystano przekazanie książek wydanych przez nas w ramach obchodów Roku Jubileuszowego Chopin 2010 na wystawę organizowaną podczas 55. MTK.
Pomijając już, że taka metoda targowej statystyki podważa wiarygodność wszystkich danych ogłaszanych przez „Ars Polona” S.A. – organizatora 55. MTK, działania takie uważamy za wysoce nieetyczne, ponieważ podważają zarazem wiarygodność naszych oficyn mogąc wywołać mylne wrażenie, iż w sposób nieprofesjonalny i nonszalancki traktujemy naszych klientów. Tych chociażby, którzy na podstawie nieprawdziwych informacji poszukiwali naszych stoisk na 55. MTK.
Niniejszym  wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec tego typu działań. Taka dezinformacja szkodzi naszemu wizerunkowi, wprowadza w błąd czytelników oraz fałszuje targowe statystyki. Zdecydowanie odcinamy się od praktyk mogących zdyskredytować dotychczasowy dorobek polskich wydawnictw i zaufanie klientów, zdobywane latami ciężkiej i uczciwej pracy.
Jednocześnie zwracamy się do „Ars Polona” S.A. – organizatora 55. Międzynarodowych Targów Książki o publiczne wyjaśnienie zaistniałego nieporozumienia.

Rafał Skąpski,
Dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego
oraz
Bogdan Szymanik,
Dyrektor Wydawnictwa BOSZ w Lesku.
Warszawa – Lesko 28 maja 2010

 

Kategorie: Targi krajowe

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.