Nowa seria książek młodzieżowych od Egmontu

Nowa seria książek młodzieżowych od Egmontu
Nowa seria książek młodzieżowych od Egmontu!

Seria królewska autorstwa Julii Golding rozpoczyna się opowieścią o Diamencie z Drury Lane – fascynującym kryminale, którego akcja rozgrywa się w XVIII-wiecznym Londynie, w dzielnicy teatralnej. Bohaterką książki jest Katarzyna Kicia Królewska ujmująca wielkim sercem i odwagą dziewczynka, która zabiera czytelnika w świat teatralnych kulis.

SERIA KRÓLEWSKA

Seri królewska to cudownie opowiedziane historie przenoszące czytelników w czasie i miejscu, rozbudzające ich wyobraźnię i zachęcające do pogłębiania wiedzy o świecie i ludziach. Autorka, Julia Golding w ramach badań do doktoratu z literatury angielskiej natknęła się na osiemnastowieczne materiały dotyczące londyńskiego teatru The Drury Lane. Coś w tym niezwyczajnym miejscu miało taką siłę przyciągania, że nie tylko uczyniła je centrum swoich naukowych poszukiwań, ale zaczęła wyobrażać sobie, jakby to było, gdyby mogła w nim mieszkać. Fascynowała ją możliwość życia za kulisami – widoki, zapachy, głosy osób gorączkowo przygotowujących się do przedstawienia, ekscytacja tuż przed występem. The Drury Lane aż zapraszał do zmyślania historii, wydawał się także idealnym tłem dla powieści detektywistycznej, na której opowiedzenie Golding miała od dawna ochotę. Jako miłośniczka Jane Austen, chciała także dać prztyczek w nos telewizyjnym adaptacjom jej prozy, które Anglię przełomu osiemnastego i dziewiętnastego wieku przedstawiały ślicznie i schludnie, podczas gdy w rzeczywistości miała swoje interesujące, mroczne oblicze. Stąd w „Diament z Drury Lane” przeczytać można o slumsach, gangach i meczach bokserskich na gołe pięści. Uczynienie dziecka postacią pierwszoplanową pozwoliło przemycić do książki subtelny, ważny dla Golding komentarz o kruchości i bezbronności najmłodszych w czasach kryzysu – także współcześnie.
„Diament z Drury Lane” nie został pomyślany jako początek serii. Dopiero po jego sukcesie Golding zdecydowała się na tom drugi. Wydłużanie cyklu wiązało się jednocześnie z bogactwem opisywanych czasów – tyle się działo, tyle miejsc i osób mogła potencjalnie odwiedzić główna bohaterka, że żal było przerywać jej przygody.
W ilu Kicia weźmie udział? Prawdopodobnie w dziewięciu, bo tyle żyć mają koty…

PRZEDSTAWIAMY PANNĘ KICIĘ KRÓLEWSKĄ – BOHATERKĘ SERII

Kicia Królewska jest ulubioną bohaterką Golding, spośród wszystkich które stworzyła. Fizycznie posiada te cechy, do których autorka tęskniła jako mała dziewczynka – jest drobna, z burzą rudych włosów, fizycznie bardzo sprawna. Mówi głosem podobnym do młodej Jane Austen – przebojowym, żartobliwym, nie zawsze grzecznym. Odparowuje słowne zaczepki inteligentnie i natychmiast, nie jak Golding, która śmieje się, że właściwą ripostę odnajduje dwa dni za późno. W pierwszej książce Kicia ma 12 lub 13 lat – ile na pewno nie wiadomo, bo rodzice porzucili ją jako niemowlę na progu Teatru Drury Lane. Nowy opiekun, pan Sheridan nazwał ją na cześć królowej Katarzyny, żony Karola II. Jeśli spytać Kicię, co chciałaby robić kiedy dorośnie, zdecydowanie odpowiada, że planuje zostać pisarką. Kocha Szekspira i jak on będzie tworzyć sztuki teatralne. Woli komedie od tragedii, jej ulubiona to „Wieczór Trzech Króli”. Gdyby mogła na jeden dzień stać się niewidzialną chętnie wślizgnęłaby się na przyjęcie do Księcia Walii i spłatała mu kilka psikusów. Jeśli miałaby pojechać w dowolne miejsce na świecie, wybrałaby Włochy, o których ślicznie opowiada przyjaciel Pedro. Lepiej jej natomiast nie pytać w którym z poznanych chłopców się duży, bo się rumieni i odrobinę denerwuje. Nie lubi: zła w żadnej postaci, niewolnictwa, bycia bezdomną, brutali (takich jak jej nemezis Billy Boil) oraz głupio wdzięczących się kobiet.

TOM 1 – “DIAMENT Z DRURY LANE”

Londyn, rok 1790   Katarzyna Kicia Królewska już od dziesięciu lat mieszka w Teatrze Drury Lane, gdzie została podrzucona jako niemowlę. Zza teatralnych kulis słychać i widać więcej niż ktokolwiek mógłby sobie wyobrazić. Nie dziwi więc, że pewnego razu Kicia dowiaduje się o diamencie, który został powierzony pieczy pana Sheridana, dyrektora teatru. Akcja zawiązuje się, gdy złapana na podsłuchiwaniu bohaterka, staje się odpowiedzialna za bezpieczeństwo klejnotu, a w jej otoczeniu szybko pojawiają się osoby zdeterminowane, by go jej odebrać. W swojej misji Kicia trafia do najgorszych i najbiedniejszych dzielnic Londynu, ale też na salony domów szlacheckich. Jej życie znajduje  się w niebezpieczeństwie, a sytuacja zmusza ją w pewnym momencie by dokonała wyboru między dobrem własnym, a ratowaniem kogoś innego. Ostatecznie Katarzyna dowiaduje się, że są rzeczy znacznie droższe niż klejnoty i o tym, że diament jest czasem czymś innym niż się na początku wydawało…
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.