Autorzy szwedzkich kryminałów podbili Europę

Autorzy szwedzkich kryminałów podbili Europę
Autorzy szwedzkich kryminałów podbili Europę

Stieg Larsson, autor trylogii Millennium, sprzedanej w ponad 26 mln egzemplarzy na całym świecie, był najlepiej sprzedającym się powieściopisarzem w Europie w 2009 r. Wyprzedził Stephanie Meyer (seria „Zmierzch”) oraz Dana Browna („Zagubiony symbol”).

Ranking autorów największych bestsellerów Europy sporządził  magazyn „The Bookseller” na podstawie 10 najważniejszych europejskich list bestsellerów publikowanych przez branżowe czasopisma, m.in. „The Bookseller”, niemiecki „Buchreport” i francuski „Livres Hebdo”
(więcej: http://www.thebookseller.com/news/110412-larsson-meyer-and-brown-were-europes-top-authors-in-2009.html).

Trylogia Millennium w 2009 r. została bestsellerem w pięciu krajach: Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Holandii, Francji i we Włoszech.
Prawa do jej publikacji sprzedano już do 44 krajów.

W Polsce, pierwsza część Millennium („Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”) zajęła m.in. 2. miejsce na liście Bestsellerów EMPIKU 2009. Dwie kolejne części trylogii znalazły się na 8. i 9.miejscu.

Larsson to niejedyny szwedzki pisarz na liście najpopularniejszych autorów w Europie. Na szóstym miejscu znalazła się Camilla Läckberg, uznawana za „nową królową skandynawskiego kryminału“, autorka sagi kryminalnej o Fjällbaka (ponad 5 mln sprzedanych egzemplarzy). Dziewiąte miejsce zajął Henning Mankell, autor serii o komisarzu Wallanderze.

Polskim wydawcą trylogii Millennium i powieści Camilii Läckberg jest Wydawnictwo Czarna Owca (www.czarnaowca.pl). W marcu 2010 opublikuje ono audiobook z pierwszą częścią Millennium, a jesienią biografię Stiega Larssona autorstwa Jana-Erika Petterssona.

Na 2010 r. Czarna Owca planuje też wydanie serii kryminałów kolejnych uznanych szwedzkich autorów: Lizy Marklund i Håkana Nessera.

Więcej informacji: promocja@czarnaowca.pl

Lista dziesięciu najlepiej sprzedających się powieściopisarzy w Europie w 2009 r.

1 Stieg Larsson
2 Stephenie Meyer
3 Dan Brown
4 Paolo Giordano
5 Carlos Ruiz Zafón
6 Camilla Läckberg
7 Herman Koch
8 Tatiana de Rosnay
9 Henning Mankell
10 John Grisham
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.