Gottland, wydanie II poprawione

Gottland, wydanie II poprawione
29 stycznia
Mariusz Szczygieł
Gottland, wydanie II poprawione
Seria wydawnicza: Reportaż

Wybór znakomitych reportaży poświęconych Czechom, uwikłanym w czasy, w jakich przyszło im żyć. Czechosłowacja i Czechy – Gottland – to kraj horroru, smutku i groteski. „Gottland” Mariusza Szczygła nie ma nic wspólnego ze stereoptypową opowieścią o kraju wesołków, zabijających czas przy piwie.

Aktorka Lida Baarova – kobieta, przez którą płakał Goebbels; rzeźbiarz Otakar Szvec – twórca największego pomnika Stalina na kuli ziemskiej, który nim skończył dzieło, postanowił się zabić, autentyczna siostrzenica Franza Kafki, która do dziś żyje w Pradze; piosenkarka Marta Kubiszova, której komunistyczny reżim na 20 lat zabronił śpiewać i skasował nagrania z radiowych archiwów; legendarny producent obuwia Tomáš Bata, który stworzył kontrolowane przez siebie miasto na 10 lat przed pomysłami Orwella; pisarz Eduard Kirchberger, który stworzył siebie na nowo i został Karelem Fabianem oraz wielu innych – to bohaterowie tej książki. Poprzez ich barwne życiorysy Mariusz Szczygieł opowiada o czasach, w jakich przyszło im (i nam) żyć. Opowiada o wygórowanej cenie, jaką musieli zapłacić za pozornie nieważne decyzje, o tragicznym splocie przypadku i przeznaczenia, kształtującym życie całych pokoleń.

„Mądra, ciekawa i potrzebna książka. Poprzez opowieść o losach ludzkich, Szczygieł opowiada skomplikowane dzieje naszych południowych sąsiadów. Zafascynowany niepowtarzalną czeską kulturą i obyczajowością, zmysłem ironii, humorem i sarkazmem, przypomina czeskie spotkania z *historią spuszczoną z łańcucha”. Czytamy te opowieści przez pryzmat własnych losów, co czyni lekturę jeszcze bardziej zajmującą. Losy mieliśmy podobne, a jak bardzo odmienne. Pasjonująca książka”.

Adam Michnik

„Świetna książka. Potwornie przygnębiająca panorama czeskich losów XX wieku. (Obejmuje też wiek nowy, który równie przygnębia). To, co mnie zawsze w czeskim losie pociągało, to nieustanna, dynamiczna, tragiczna i zarazem śmieszna niejednoznaczność. Mariusz Szczygieł wychodzi z tradycji polskiego reportażu i na tę właśnie niejednoznaczną czeskość nakłada swoją metodę. Efekt jest bardzo mocny, oryginalny, zaskakujący. Dla mnie większość tych obrazów ma ewokującą siłę. Od dawna nie odbyłam równie intensywnej podróży do moich młodzieńczych doświadczeń, pytań i fascynacji. Ale ich lektura wprawiła mnie w głęboki smutek. Czekam na drugą część tych reportaży-esejów-opowiadań (bo i gatunek nie jest do końca określony) w nadziei, że możliwe jest jakieś katharsis, że może z pułapki tego środkowoeuropejskiego losu można się wyplątać.”

Agnieszka Holland

„To nie jest książka, to klejnot”. 
„Le Figaro”

„Wielka literatura pod płaszczykiem reportażu”. 
„Wiener Zeitung”

„Halucynacyjne bajki pełne niepokoju”. 
„Liberation”

„Emocjonująca, tragiczna, zabawna podróż”.
„La Repubblica”

„Szczygieł opowiada mistrzowsko”.
„Neue Zürcher Zeitung”

„Zadziwiająco wie, jak dozować fakty”.
„Könyvjelző”

„Pokazuje prawdziwy komunizm”
„Frankfurter Allgemeine Zeitung”

„Ta książka inspiruje pod każdym względem”
„Lidové noviny”

„To lustro, którego sami nie potrafilibyśmy sobie podstawić”
„Hospodářské noviny”

„Trauma życia w komunistycznym piekle do tej pory nie została w Europie odreagowana, o czym błyskotliwie zaświadcza ta książka i jej sukces”  „Kommiersant”

Książka Gottland w trzy lata po pierwszym wydaniu w 2006 roku została przełożona na 9 języków. Znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2007. Otrzymała: Nike Czytelników, Nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej – Książka Roku 2007, Nagrodę Beaty Pawlak 2007; Gratias Agit 2009 (w Czechach); Prix Amphi 2009 (we Francji).
W grudniu 2009 przyznano jej w Brukseli Nagrodę Europejskiej Książki Roku (European Book Prize 2009), której patronuje Parlament Europejski, a jurorami są krytycy i publicyści z krajów członkowskich Unii.
Więcej informacji: mariuszszczygiel.com.pl

Mariusz Szczygieł (1966) – urodzony w Złotoryi, absolwent Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę zaczął zaraz po maturze w tygodniku „Na przełaj”. Od 1990 roku pracuje w „Gazecie Wyborczej”, od roku 2004 jest redaktorem dodatku „Duży Format”. W latach 1995–2001 prowadził talk-show Na każdy temat w TV Polsat. Wydał trzy książki reporterskie: Niedziela, która zdarzyła się w środę (1996), Gottland (2006) oraz antologię 20. 20 lat nowej Polski w reportażu według Mariusza Szczygła (2009). Wspólnie z Bożeną Dudko był pomysłodawcą koncepcji Kolekcji Ryszarda Kapuścińskiego i jej redaktorem (Wyd. Agora 2008). Pracuje nad nową książką o Czechach. Mieszka w Warszawie, ale duchem – jak mówi – w Pradze.

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.