Niesztampowa biografia Stanisława Barei

Niesztampowa biografia Stanisława Barei
Niesztampowa biografia Stanisława Barei

1 grudnia nakładem Zysk i S-ka Wydawnictwa ukaże się biografia Stanisław Bareja. Król krzywego zwierciadła, autorstwa Macieja Replewicza. Wydanie zbiegnie się z obchodami 80 rocznicy urodzin reżysera, w ramach których została zaplanowana uroczysta premiera prasowa książki oraz festiwal „Zawsze z Bareją” (www.zawszezbareja.pl).

 
Stanisław Bareja. Król krzywego zwierciadła to więcej niż sztampowa biografia. Nie ma w niej rozdziałów – jak w scenopisie są ujęcia. Fabuła przypomina film realizowany z kilku kamer, z różnych punktów widzenia. O Barei mówią Stanisław Tym, Jacek Fedorowicz, Andrzej Wajda, Janusz Morgenstern, Jan Kobuszewski, jego przyjaciele, rodzina i współpracownicy – aktorzy, operatorzy, kaskaderzy. Książka dokumentuje życie reżysera i drogę, jaką przeszedł od muzycznych komedyjek, przez pierwszy polski kryminał utrzymany w mrocznym klimacie aż do filmów, które śmieszyły, choć ukazywały mało zabawną rzeczywistość PRL.
Autor dotarł do niepublikowanych wcześniej scenariuszy Stanisława Barei. m.in. do tekstu Kilometr za horyzontem, które napisał tuż przed śmiercią. Książka zawiera kilkadziesiąt nigdy nie publikowanych zdjęć z prywatnego życia i filmowego planu oraz fotosy z ujęć usuniętych przez cenzurę.

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.