Nowości Wydawnictwa Ad Oculos

Nowości Wydawnictwa Ad Oculos
Nakładem Wydawnictwa AD OCULOS ukazały się  następujące książki:

Warszawski dowcip w walce
Andrzej Żmuda (red.)

To, że satyra jest wypróbowaną bronią polityczną, nie trzeba nikogo przekonywać. W przypadku okupacyjnej Polski, ranga słowa, tego satyrycznego właśnie, awansowała do roli obrońcy ogólnonarodowych wartości. Pod tym względem humor warszawskiej ulicy, czy inteligenckiego salonu, jest wyjątkowy. To nie tylko anonimowe pieśni, kuplety, często stylizowane na znane powszechnie bajki czy ballady, ale to cały rynek podziemnej prasy, mnóstwo tytułów, w których królował nie tylko słowny, ale i rysunkowy dowcip. Bogactwo gatunków, od wiersza po fraszkę czy prozę satyryczną. W tym wyborze prezentujemy tylko część dorobku pisarskiego tamtej epoki. Możemy się przy okazji pośmiać, choć w tych trudnych czasach było przecież nie do śmiechu. Ale to on, śmiech, nie tylko że bronił przed okupantem wolności naszego ducha, ale dzięki też i niemu przeżyliśmy.

Małżeństwo i teściowa na wesoło
Zbigniew Jujka (ilustr.)
Andrzej Żmuda (wybór, red)

Anonimowy żart, czy się tego chce czy nie, jest świadectwem czasu, w którym żyjemy. Tak się dzieje i w tej książce, w której żart, czy anegdota podgląda nas nawet tam, gdzie byśmy się nie spodziewali. Małżeństwo to równie wdzięczny temat jak teściowa. Portretowane związki są zaskakująco bogate w różnego rodzaju odniesienia. Zdrady, kłótnie, snobizm, chciwość, zazdrość, więc wszystko to, co wyrasta z naszych ludzkich słabości, sposobów postępowania, obyczaju, czy poglądów. Nieraz bywa i tak, że w te nasze małżeństwa wtrącają się wszędobylskie i wszystkowiedzące teściowe. Niejednokrotnie pod pozorem troski potrafią szkodzić. Oczywiście są też chlubne wyjątki. Teściowa króluje też na kartach tego wyboru, dzięki talentowi znakomitego Zbigniewa Jujki, możemy ją również nie tylko usłyszeć ale również zobaczyć.

Wydawnictwo zaprasza do księgarń na terenie całego kraju oraz na stronę Wydawnictwa www.adoculos.pl

Kategorie: Literatura

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.