50 książek na 50-lecie Znaku
Przedstawiamy najlepszy przewodnik po świecie literatury.
Wybitni autorzy, ważne dzieła. Te dobrze znane i te niesłusznie zapomniane.
Kultowe, prowokacyjne i refleksyjne.
Seria 50 na 50 to książki, które po prostu trzeba znać.
Wybitni autorzy, ważne dzieła. Te dobrze znane i te niesłusznie zapomniane.
Kultowe, prowokacyjne i refleksyjne.
Seria 50 na 50 to książki, które po prostu trzeba znać.
Jaroslav Hašek
Losy dobrego żołnierza Szwejka czasu wojny światowej
tłum. Antoni Kroh
Nowy rewelacyjny przekład Antoniego Kroha.
Kiedy zamordowano cesarza Ferdynanda, zmienił się porządek świata. Jednak nic nie jest w stanie wstrząsnąć Józefem Szwejkiem na tyle, by zechciał zmienić porządek swojego życia.
On nie podpalił chramu bogini w Efezie, jak uczynił to ów dureń Herostrates, żeby się dostać do gazet i czytanek szkolnych. Nie, Szwejk po prostu jest sobą.
Jaroslav Hašek (1883–1923) – dziennikarz, felietonista i satyryk, żołnierz o mało walecznym usposobieniu, bywalec knajp, urzędnik bankowy, poeta, anarchista, bolszewik – tak pokrótce wygląda biografia jednego z największych prozaików XX wieku. Trudno jednak oddzielić od niej liczne legendy i anegdoty, których twórcą był najczęściej sam Hašek. Autor opowiadań i humoresek zasłynął dzięki postaci rubasznego Szwejka, króla wszystkich kpiarzy. Losy dobrego żołnierza Szwejka czasu wojny światowej powstawały jako powieść w odcinkach, publikowana na łamach jednego z czasopism. Przetłumaczone na 55 języków, doczekały się licznych ekranizacji i adaptacji scenicznych, a sam Józef Szwejk z antybohatera literackiego awansował na bohatera naszych czasów. Cesarz cyganerii, anarchista z charakteru obdarzony wisielczym poczuciem humoru, bohater i autor w jednym, pokazał, że jedyną metodą walki z absurdem świata jest szyderstwo i kpina.
Jarosław Iwaszkiewicz
Matka Joanna od Aniołów
Historia opętania według Jarosława Iwaszkiewicza.
W klasztorze Urszulanek w Ludyniu dzieją się niepokojące rzeczy. Matkę przełożoną opętał szatan. Egzorcyzmy na zakonnicach nie przynoszą rezultatu.
Uniesienie mistyczne? Obłęd? Stłumiony erotyzm? A może psychologiczna manipulacja, jak przynajmniej początkowo wydaje się Surynowi, zakonnikowi wysłanemu do klasztoru w celu zbadania sprawy. Dochodzenie zaczyna jednak stopniowo przybierać niepokojący obrót.
Matkę Joannę od Aniołów cechują doskonały warsztat literacki, siła obrazu i misterna sieć zastawiona na czytelnika, który musi dokonać wyboru i opowiedzieć się po jednej ze stron: prawa do przeżycia duchowego albo szaleństwa.
Sfery sacrum i profanum u Iwaszkiewicza tworzą historię o opętaniu.
Jarosław Iwaszkiewicz (1894–1980) – poeta, redaktor, dramatopisarz, tłumacz, eseista i prozaik, który brał czynny udział w życiu kulturalnym i politycznym. Był m.in. prezesem Związku Literatów Polskich, redaktorem „Twórczości”, kierownikiem literackim Teatru Polskiego, posłem na sejm, wiceprezesem Polskiego PEN Clubu, ale przede wszystkim jednym z najciekawszych i najbardziej twórczych ludzi literatury XX wieku.
Virginia Woolf
Flush. Biografia
tłum. Maria Ryć
Najbardziej zaskakująca książka Virginii Woolf.
Flush jest spanielem.
Wyjątkowym spanielem.
Psem jednej z największych poetek brytyjskich XIX wieku, Elizabeth Browning.
I bohaterem niemal zapomnianej książki Virginii Woolf.
Flush jest powieścią przewrotną – z jednej strony to dość nietypowa biografia słynnej poetki, z drugiej biografia dość nietypowego bohatera w literaturze: małego spaniela. Jak i również historia wielkiego romansu pewnej nietypowej pary z epoki wiktoriańskiej. I parodia typowych biografii.
Ta nietypowa książka autorki Orlanda zrodziła się z lektury listów miłosnych Elizabeth Barret i Roberta Browninga, choć zapewnie niemały wpływ wywarł na nią również pies samej Virgini Woolf – prezent od Vity Sackville-West.
Virginia Woolf (1882-1941) jedna z największych powieściopisarek dwudziestego wieku. Autorka m.in. Pani Dalloway, Do latarni morskiej, Fal, Orlanda. Uważana za jedną z czołowych pisarek modernizmu XX w., członkini słynnej Bloomsbury Group. Jej pierwsza powieść, The Voyage Out, ukazała się w roku 1915.
Już wkrótce w serii :
Fiodor Dostojewski, Bracia Karamazow
Angela Carter, Mądre dzieci
Patroni medialni serii:
RMF Classic, WP.PL, Newsweek Polska
Artykuły powiązane:
Kategorie:
Literatura
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4
O autorze
Skomentuj
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.