Pierwsza kompletna biografia hitlerowskiego „króla Polski”

Pierwsza kompletna biografia hitlerowskiego „króla Polski”
Dieter Schenk
Hans Frank. Biografia generalnego gubernatora
tłum. Krzysztof Jachimczak
  
 
Pierwsza kompletna biografia hitlerowskiego „króla Polski”.

W nocy z 15 na 16 października 1946 roku w sali gimnastycznej norymberskiego więzienia powieszono dziesięciu najbardziej znaczących ludzi Hitlera. Wśród nich był Hans Frank. W ten sposób bezlitośnie władającego z wawelskiego wzgórza generalnego gubernatora ukarano za masowe zbrodnie i grabieże w okupowanej Polsce.

Książka Dietera Schenka nie jest jedynie biografią sądzonego przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy zbrodniarza wojennego. Jest to oparty na wnikliwych badaniach portret człowieka współtworzącego system totalitarny, hipokryty deklarującego wiarę w państwo prawa i świadomie podporządkowującego wymiar sprawiedliwości interesom zbrodniczego reżimu.

Niewinna młodość pochodzącego z prawniczej rodziny Hansa Franka zderza się z późniejszym uwielbieniem dla Adolfa Hitlera, karierą w NSDAP i dojściem do upragnionego celu – władzy. Konflikty z wyżej postawionymi prominentami i korupcja towarzyszyły jego absolutnym rządom w powierzonym mu przez Führera Generalnym Gubernatorstwie. Na tym skrawku przedwojennej Rzeczypospolitej Hans Frank i jego rodzina urządzili sobie prywatny folwark.

Dieter Schenk
(ur. 1937). Prawnik z wykształcenia. Przez wiele lat jako dyrektor policji kryminalnej pełnił funkcję doradcy niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych do spraw bezpieczeństwa dyplomatów. Po wystąpieniu ze służby działał w Amnesty International.

Jest znanym w Niemczech publicystą. W 1999 roku za badania nad zbrodniami hitleryzmu w Polsce oraz za pracę na rzecz porozumienia polsko‑niemieckiego został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP oraz otrzymał honorowe obywatelstwo Gdańska. Od lat gościnnie wykłada historię reżimu narodowosocjalistycznego na Uniwersytecie Łódzkim.

Książka do nabycia w dobrych księgarniach oraz na www.znak.com.pl.
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.