W marcu w Świecie Książki ukaże się książka Johna Updike „Pary”

W marcu w Świecie Książki ukaże się książka Johna Updike „Pary”
W marcu w Świecie Książki ukaże się książka Johna Updike „Pary”

John Updike – „Pary” – Powieść Updike’a opisuje wzajemne zależności dziesięciu par, mieszkających w prowincjonalnej miejscowości w Nowej Anglii o nazwie Tarbox. Krąg znajomości przypomina krąg magiczny, w którym toczą się rytualne gry. „Pary” atakowano za brutalną bezpośredniość, ale też wychwalano jako wyjątkowo zręczne, prowokacyjne, niezwykle plastyczne przedstawienie miłości, małżeństwa i cudzołóstwa w Ameryce. Bez względu na opinię, powieści tej udało się obnażyć prawdę na temat seksu w drugiej połowie dwudziestego wieku.

John Updike (ur.1932) studiował w Harvard College i Ruskin School of Drawing and Fine Arts w Oxfordzie. W latach 1955-57 pracował dla pisma „The New Yorker”, do którego pisał opowiadania, eseje i wiersze. Sławę przyniósł mu cykl powieści o Króliku, a książki „Jesteś bogaty, króliku” oraz „Królik odpoczywa” uhonorowano Nagrodą Pulitzera.

Dla par uwięzionych w swoich przytulnych grobowcach, seks był kolejno zabawą, czynnikiem scalającym, bolesnym doświadczeniem, terapią, nadzieją, źródłem frustracji, zemstą, narkotykiem, główną metodą komunikowania się, oraz jedynym, żałosnym sposobem na oddalenie widma śmierci. – „Time”

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.