Eseje o fotografii

Eseje o fotografii
Wojciech Nowicki
Dno oka
Seria: Esej

„Po wypisach Wojciecha Nowickiego poczułem się Gargantuą, przeczytałem jedno Dno oka, a połknąłem dwanaście, a może i tysiąc sto dwadzieścia jeden innych książek”.
Marek Bieńczyk (ze Wstępu)

„Wojciech Nowicki patrzy na zdjęcia z czułością i stara się je zrozumieć. Wie dużo o fotografii, ale jeszcze więcej przeżywa. 
Przeżywa, ale nie ulega pokusie milczenia. Z tego delikatnego napięcia między rozległą erudycją a nagle wyrażaną zmysłowością zrodziła się jedna z najlepszych polskich książek o fotografii”.
Michał Paweł Markowski
„Tekst książki jest bogaty, opisy fotografii namacalne
i uruchamiające wyobraźnię. Gratuluję autorowi książki”.
Bogdan Dziworski

„Tej książki nie napisał intelektualista, który zaraził się fotografią i za pomocą akademickiej aparatury pojęciowej rozkłada nowe hobby na czynniki pierwsze. Wojciech Nowicki pisze o fotografii, a raczej o konkretnych fotografiach, ‚od środka’, we właściwy wyłącznie dla nich sposób. Rozumie, jak te zdjęcia działają i z czego są zrobione, i dopiero na tym fundamencie buduje całą intelektualną ekwilibrystykę. Takie podejście nie zdarza się często. Super książka”.
Kuba Dąbrowski

Wojciech Nowicki
(ur. 1968) pracuje jako dziennikarz, tłumacz, kurator wystaw fotograficznych i fotograf. Publikuje w „Tygodniku Powszechnym”. W krakowskiej „Gazecie Wyborczej” jest recenzentem kulinarnym. Należy do rady programowej Miesiąca Fotografii w Krakowie, jest współzałożycielem Fundacji Imago Mundi.
Mieszka w Krakowie.

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.