Najnowsza książka Eriki Fischer

Najnowsza książka Eriki Fischer
Już 30 stycznia w księgarniach
najnowsza książka Eriki Fischer

„Droga do nieba”

 

 
 
W wilgotny styczniowy dzień, niespełna trzy tygodnie po śmierci matki, ze swego wiedeńskiego mieszkania znika brat narratorki, Paul. W pozostawionym liście zawiadamia, że postanowił wyemigrować za ocean. Siostra nie daje temu wiary. Usiłując odgadnąć przyczyny jego nagłej decyzji, zagłębia się w dzieje rodziny, by opowiedzieć historię trzech pokoleń zdruzgotanych przez wojnę.  „Droga to nieba” to niezwykła opowieść „tej, która się wywinęła”, napisana bez sentymentu i pełna niesłychanego napięcia.

„Przejmująca autobiograficzna powieść o rodzinie dotkniętej Zagładą i zagładą.
Mieszane małżeństwo polskiej Żydówki i Austriaka na początku II wojny ucieka do Anglii. Jej rodzina ginie w Holocauście, a śmierć ta kładzie się cieniem na życiu tego i następnego pokolenia. Kolejnych pokoleń już nie będzie – ich syn znika, a córka jest starzejącą się, samotną kobietą. Jedyne, co może zrobić, to odzyskać pamięć, wpisać się do żydowskiej wspólnoty i opowiedzieć nam, jak trauma działa w drugim pokoleniu ‘ocaleńców’. Jej rezultatem jest pragnienie miłości i niezdolność do uczuć, nieprzystosowanie i skłonność do mimikry.”
Kinga Dunin

Erica Fischer urodziła się w 1943 roku w Anglii, dokąd z Wiednia emigrowali jej rodzice. W 1948 roku rodzina Eriki Fischer powróciła do Austrii. Od 1988 roku pisarka mieszka w Niemczech (obecnie w Berlinie), gdzie pracuje jako niezależna dziennikarka, autorka i tłumaczka. Polskim czytelnikom znana jest jako autorka dwóch książek: „Aimée i Jaguar. Historia pewnej miłości, Berlin 1943” (Czarne 2008) i „Droga do nieba” (Czarne 2009).
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.