"Hellequin. Jeźdźcy z piekieł" już w sprzedaży

"Hellequin. Jeźdźcy z piekieł" już w sprzedaży
Bernard Cornwell
Hellequin. Jeźdźcy z piekieł
 
 
 
Hellequin. Jeźdźcy z piekieł to powieść historyczna z okresu późnego średniowiecza, pierwszy tom trylogii o przygodach angielskiego łucznika w trakcie wojny stuletniej.
Thomas z Hookton, wiedziony żądzą zemsty za śmierć rodziny przyłącza się do angielskiej armii walczącej z Francuzami. Kulminacja następuje w trakcie bitwy pod Crécy w 1346 roku.
Batalie, pościgi oraz miłość stanowią kanwę tej znakomitej powieści, która wspięła się na wysokie miejsca list bestsellerów w Anglii i USA.

Spokojna wigilijna noc Świąt Wielkanocnych 1342 roku w niewielkiej rybackiej wiosce Hookton, leżącej na południowym wybrzeżu Anglii zostaje zakłócona krwawym najazdem francuskich piratów. Jednym z nielicznych ocalałych mieszkańców jest Thomas, młody adept łucznictwa.
Napaść ta jest początkiem serii zdarzeń, które łączą się w ekscytujący sposób z historią rodziny bohatera. Krok po kroku dociera on do niezwykłych tajemnic, wiążących jego ród z mitycznym Graalem. Wędrując razem z Thomasem z Hookton, poznajemy historię początkowej fazy Wojny Stuletniej, której finałem była słynna bitwa pod Crécy, stoczona w 1346 roku.
Dzięki tej powieści czytelnik dowiaduje się, dlaczego łucznicy angielscy zdominowali na długie lata ówczesny sposób prowadzenia walk i mimo znacznej przewagi liczebnej Francuzów, zepchnęli ich do desperackiej obrony.

Hellequin. Jeźdźcy z piekieł
to kolejna książka pióra Bernarda Cornwella, autora bestselerowej serii powieści o kampaniach Richarda Sharpe’a oraz trylogii o królu Arturze: Zimowy monarcha, Excalibur, Nieprzyjaciel Boga.

ROZSZERZONY OPIS KSIĄŻKI

Wojna stuletnia, w początkach której rozgrywa się akcja powieści Bernarda Cornwella „Hellequin. Jeźdźcy z piekieł“ nie była tylko konfliktem dwóch monarchów, czy początkiem zmierzchu feudalizmu, ale również starciem narodów, wielkich grup szarych, zwykłych ludzi, którzy ruszali na wojnę w poszukiwaniu przygód, pieniędzy czy zemsty.
Jedną z takich postaci jest bohater książki, Thomas z Hookton, syn skromnego proboszcza. Zaskakujący napad piratów na jego rodzinną wioskę, na południowym wybrzeżu Anglii, wpłynął bardzo mocno na los bohatera. Nie chcąc pozostać sam na pogorzelisku i chcąc wywrzeć zemstę na napastnikach, wstępuje w szeregi zaciężnych łuczników angielskich. Dalsze losy kierują go oczywiście do królestwa Francji, bo tam głównie toczy wojna.
Życie w XIV wieku obfituje w okrucieństwa, ale i także namiętności, a Thomasowi udaje się odnaleźć miłość pośród bitewnego zgiełku. Razem z jego dziejami poznajemy szeroką galerię postaci, jakie zapełniały średniowieczną Europę. Autor książki opisując często mało znane fragmenty tej wojny, przedstawia nam szlachetnych królów i książąt, których galanteria i perfidia, wywołują u nas, współczesnych, śmiech, pełnych kurtuazji rycerzy, którzy za maską dworności kryją drapieżną zachłanność i prymitywną kulturę, zwykłych rabusiów i morderców, którzy często stanowili trzon ówczesnych armii. W tym świecie kapłani nie wahają się włączać do walk i zabijać przeciwników, powołując się na wolę boską. Tu nie ma miejsca dla kryształowych postaci, gdy nawet święci są podrabiani. Jest to brutalny świat wojny, która różni się od współczesnych konfliktów tylko zawansowaniem środków technicznych, ale nie zaciętością. Na tle tych dramatycznych wydarzeń poznajemy dalsze dzieje wędrówki naszego bohatera, w trakcie której odkrywamy mroczą przeszłość rodu Thomasa z Hookton, mocno związaną z tajemniczym Graalem i zagładą herezji katarskiej.
Wszystkie wydarzenia z powieści są zgodne z prawdą historyczną, a XIV wieczne życie jest odmalowane z wyjątkową wiernością. Bernard Cornwell jest znakomitym batalistą, a jego opisy zmagań są tak przekonywujące że słychać świst słynnych strzał którymi łucznicy, po raz pierwszy w historii byli w stanie pokonać rycerstwo.
Ta powieść to naprawdę znakomite powiązanie historii z fabułą godną najlepszych książek sensacyjnych.
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.