"Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" podbili Polskę

"Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" podbili Polskę
Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet podbili Polskę!

 

 
 
Bestsellerowa powieść szwedzkiego pisarza Stiega Larssona „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” zachwyciła polskich czytelników. Po niespełna 3 tygodniach sprzedaży, Wydawnictwo Jacek Santorski & Co przygotowało dodruk (od dziś ponownie w sprzedaży).
Powieść, będąca pierwszą częścią trylogii Millennium wszędzie gdzie się pojawia – zdobywa entuzjastyczne recenzje krytyków, czytelników i innych pisarzy powieści kryminalnych.
„Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” trafiła m.in. na listy bestsellerów Merlina, Empiku, Domu Książki, Traffic Clubu i hurtowni Platon.
W kwietniu 2009 ukaże się druga część trylogii „Dziewczyna, która igrała z ogniem”.

Z recenzji:
„Gdyby istniał konkurs na najlepszą powieść kryminalna roku wydana w Polsce, Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet Szweda Stiega Larssona miałaby duże szanse na zwycięstwo”.
–    Piotr Kofta Dziennik Polska Europa Świat

Siłą Mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet – pierwszej książki z serii „Millennium” – jest jednak nie tylko wielowątkowa fabuła i charakterystyczni bohaterowie (oprócz Blomkvista drugą ważną postacią jest Lisbeth Salander – specjalistka od zdobywania poufnych informacji, wokół której koncentrują się kolejne części robiącej światową karierę serii Stiega Larssona). Historia stworzona przez dziennikarza, który zmarł na atak serca kilka miesięcy przed premierą swojej pierwszej książki, to bezkompromisowa opowieść o mrocznej stronie Szwecji. Któryś z recenzentów porównał epicki rozmach serii „Millennium” do Wojny i pokoju. Nawet jeśli jest w tym porównaniu przesada, to dobrze oddaje ono intencje Stiega Larssona, który – pisząc świetną powieść kryminalną – stworzył zarazem sugestywny obraz społeczeństwa przechodzącego gwałtowny kryzys.
–    Mariusz Czubaj POLITYKA

„(…) Larsson napakował książkę taką dawką literackiej grozy i przestępczej przemyślności, że nawet najwięksi spece od kryminalnych wygibasów będą zaskoczeni. A my po raz kolejny przekonamy się, że Szwedzi są całkiem nieźli w literaturze noir.”
–    Mariusz Grabowski POLSKA The Times – Warszawa
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.