Elżbieta Cherezińska odwiedzi Poznań i Wrocław

Elżbieta Cherezińska odwiedzi Poznań i Wrocław
Elżbieta Cherezińska odwiedzi Poznań i Wrocław!

Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Zysk i S-ka Wydawnictwo zapraszają na wykład pt Żydowski król łódzkiego getta. Chaim Mordechaj Rumkowski z udziałem Elżbiety Cherezińskiej, autorki książki Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum

Spotkanie poprowadzi dr Wojciech Nowiak.
Wtorek, 4 listopada godz. 15:00
Sala 10, budynek AB, ul. Szamarzewskiego 89.

Tego samego dnia, 4 listopada, o godzinie 18.00 Elżbieta Cherezińska spotka się z czytelnikami w Księgarni Bookarest w Poznaniu (Stary Browar, wejście od Dziedzińca Sztuki, ul. Półwiejska 42).
Spotkanie poprowadzi dr Jerzy Borowczyk.

5 listopada Zysk i S-ka Wydawnictwo wspólnie z księgarnią Kapitałka zaprasza do Wrocławia na Plac Nankiera 17, na wieczór z Elżbietą Cherezińską.
Rozmowę poprowadzi dr Joanna Lisek.

Na wszystkie spotkania wstęp wolny.

  

 
Etka Daum przez 1653 dni była sekretarką Chaima Rumkowskiego. Zza swojego biurka, tuż przed drzwiami jego gabinetu, obserwowała powstanie, rozkwit i upadek najdziwniejszego żydowskiego państwa w niemieckim Kraju Warty. Kreśliła portret jego twórcy, przełożonego Judenratu w getcie łódzkim, Chaima Mordechaja Rumkowskiego. Jednocześnie ukazywała obraz  skomplikowanych relacji między żydowską a niemiecką administracją getta i walki o władzę wśród tamtejszych elit. Getto łódzkie zlikwidowano dopiero w sierpniu 1944 roku, gdy Sowieci od dawna stali na linii Wisły. To sprawiło, iż  spośród jego mieszkańców ocalało o wiele więcej Żydów niż z każdego innego getta na terenie Polski. Na czym polegała tajemnica łódzkiego getta? Kim naprawdę był „król Chaim”?

Możemy dzisiaj dyskutować, rozważać i zadawać retoryczne pytania: czy gdyby sprzeciwił się Niemcom, gdyby nie zgodził się na podpisywanie list deportacyjnych, gdyby własnymi rękami nie wysyłał ludzi, czy byłoby inaczej? Los pozostałych gett każe powątpiewać. Gdyby Rumkowski nie zginął w Auschwitz, stanąłby po wojnie przed sądem. Sądziliby go jego współcześni, ludzie którzy przeżyli wojnę i uniknęli śmierci. Jaki wyrok wydaliby na Chaima Rumkowskiego? Co z jego życia świadczyłoby za nim, a co przeciwko? Czy to się da rozdzielić?
 
Ze wstępu Szewacha Weissa

 

Kategorie: Inne

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.