Teatralna adaptacja noweli graficznej Neila Gaimana

Teatralna adaptacja noweli graficznej Neila Gaimana
Teatralna adaptacja noweli graficznej Neila Gaimana w Piwnicy pod Baranami

Kaliope – nowela graficzna autorstwa Neila Gaimana – to rozdział niezwykłej, wielotomowej opowieści o Sandmanie – mitycznym władcy snów. Przedstawia losy muzy uwięzionej w domu żądnego sławy młodego pisarza. Z biegiem lat, coraz bierniej poddająca się złemu losowi Kaliope, odkrywa wreszcie sposób, jak uwolnić się od swego prześladowcy.

W ubiegłym roku „Słudzy Metatrona” – grupa teatralna Śląskiego Klubu Fantastyki, postanowiła przenieść tę opowieść na deski sceniczne, realizując czterdziestominutowy  spektakl.
„To niezwykła opowieść o cenie, jaką przychodzi nam czasem płacić za marzenia o sławie i o tym, do czego prowadzi rzucanie na szalę własnego człowieczeństwa” –  mówi o przedsięwzięciu Jakub Ćwiek, reżyser. „Przy okazji, jak to zwykle u Gaimana, »Kaliope« to historia znakomicie wyważona, przedstawiona bez zbędnego moralizowania, dosadna, ale i na swój sposób poetycka. Nie mogliśmy się powstrzymać,  by ją wystawić”. Nie jest to pierwsze spotkanie śląskich artystów z twórczością tego autora. Dwa lata temu debiutowali oni sztuką „Arlekin i walentynki” również inspirowaną twórczością Gaimana. Spektakl był wystawiany przy okazji spotkań fantastów w wielu miastach Polski. Marzeniem grupy, która na realizację spektaklu otrzymała zgodę samego autora, było wystawienie jej w obecności twórcy komiksu. Teraz, z okazji wizyty Gaimana w Polsce, życzenie to ma szansę się spełnić. Swojej sceny użyczyła „Sługom” legendarna „Piwnica pod Baranami”.
Neil Gaiman, bestsellerowy pisarz i scenarzysta komiksowy, od dawna należy do grona najwyżej cenionych autorów. Tworzy komiksy oraz książki dla czytelników w każdym wieku. Słownik Biografii Literackich wymienia go wśród pierwszej dziesiątki najważniejszych żyjących pisarzy-postmodernistów, a wśród fanów komiksu zyskał miano postaci kultowej. Gaiman pisuje prozę, komiksy, wiersze, scenariusze filmowe, teksty dziennikarskie, teksty piosenek i dramaty.

Jego bestsellerowa powieść dla dorosłych, Amerykańscy Bogowie (2001) zdobyła nagrody Hugo, Nebule, Brama Stokera, magazynu SFX i Locusa, została nominowana do wielu innych, w tym do World Fantasy Award i Minnesota Book Award, i trafiła na wiele list najlepszych książek roku. Neil Gaiman to również autor dziesięciu tomów Sandmana – jednej z najwybitniejszych serii komiksowych, jakie kiedykolwiek ukazały się na rynku.

Utwory Gaimana tłumaczono na dziesiątki języków. Jego teksty dziennikarskie ukazywały się w Wired, Time Out London, The London Sunday Times, Punchu, The Observer Colour Supplement. Gaiman recenzował też książki dla New York Times Book Review i Washington Post Bookworld.

Urodzony i wychowany w Anglii, Neil Gaiman obecnie mieszka w pobliżu Minneapolis w stanie Minnesota w Stanach Zjednoczonych. Autor pisze blog na stronie www.neilgaiman.com .

Niedziela, 18 marca, godz. 21.00 Piwnica po Baranami, Kraków 
Kategorie: Inne

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.