Obyczajowość Afganistanu spisana piękną prozą

Obyczajowość Afganistanu spisana piękną prozą
Obyczajowość Afganistanu spisana piękną prozą


Tysiąc Wspaniałych słońc Khaleda Hosseiniego
to zapierająca dech kronika trzydziestu lat historii Afganistanu i zarazem głęboko poruszająca opowieść o rodzinie, przyjaźni, nadziei i ocaleniu dzięki miłości.

Wydawnictwo Albatros pragnie zaprezentować Państwu tytuł bez wątpienia wyjątkowy, będący od dwóch lat numerem jeden na światowych listach bestsellerów w 20 krajach i sprzedany w nakładzie ponad dziesięciu milionów egzemplarzy. W Tysiącu wspaniałych słońc znajdą Państwo panoramę dziejów Afganistanu od czasów monarchii, poprzez okupację sowiecką, walkę i wyzwolenie kraju przez mudżahedinów, załamanie się ich rządów i dyktaturę Talibów. Przede wszystkim jednak książka opowiada historię życia dwóch kobiet, których losy przypadkowo splatają się, gdy zostają żonami tego samego mężczyzny. Miriam i Laila początkowo rywalizują ze sobą, po jakimś czasie jednak jednoczą front, by stawić czoła despotycznemu mężowi, szewcowi Rasheedowi. Między kobietami  zaczyna się rodzić trudna przyjaźń.

Tysiąc wspaniałych słońc
, w odróżnieniu od opisującego świat ojców i synów oraz męskie przyjaźnie Chłopca z latawcem (zekranizowanego przez Marca Forstera), koncentruje się wokół matek, córek i relacji między kobietami. Autor wnikliwie przedstawia także tradycyjne pojmowanie roli kobiet i rodziny w kontraście do bardziej liberalnych, współczesnych tendencji.

„Wielu z nas nauczyło się niejednego z lektury Chłopca z latawcem. Z Tysiąca wspaniałych słońc nauczymy się wiele więcej… odważna, wzniosła książka, pokazująca wielkie serce autora.” – fragment recenzji „The Washington Post Book World”

Khaled Hosseini w roku 2006 został mianowany wysłannikiem dobrej woli w Biurze Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.