„Wolny Tybet, wolne Chiny” w sprzedaży

„Wolny Tybet, wolne Chiny” w sprzedaży
Michał Orzechowski, Agnieszka Domańska
„Wolny Tybet, wolne Chiny”

Za miesiąc Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Czy jednak – w obliczu niedawnych krwawych prześladowań Tybetańczyków przez chińskie władze – nie powinno się Olimpiady zbojkotować? Czy wypada kupować chińskie towary – jeśli wiemy, że mogły one powstać w wyniku pracy niewolniczej? A może nic się nie da zrobić i należy z Chinami utrzymywać normalne stosunki, przymykając oko na „niedociągnięcia” w dziedzinie praw człowieka.

Książka „Wolny Tybet, wolne Chiny” to głos Michała Orzechowskiego od lat zaangażowanego w walkę o prawa człowieka, założyciela Parlamentarnego Zespołu Na Rzecz Tybetu i współtwórcy ruchu World Solidarity. Autor, w rozmowie z Agnieszką Domańską, stara się odpowiedzieć na pytanie, co my – Polacy – możemy zrobić dla Tybetu i dla Chin, ponieważ błędem jest utożsamianie obywateli chińskich z komunistyczną totalitarną władzą. Polska bowiem, która w latach 80. otrzymała od społeczeństw Europy Zachodniej bardzo duże wsparcie, zaciągnęła tym samym moralne zobowiązanie wspierania ruchów wolnościowych i antytotalitarnych.

„Wolny Tybet, wolne Chiny” to z jednej strony opis dramatycznej sytuacji Tybetu i Chin pod rządami komunistów – gdzie Orzechowski obala wiele mitów i stara się walczyć ze stereotypami – z drugiej, propozycja, jak można wpłynąć na zmianę sytuacji i co każdy z nas może tu zrobić.

O AUTORACH:

MICHAŁ ORZECHOWSKI – dziennikarz, publicysta – w 1994 roku jako jeden z pierwszych polskich dziennikarzy przeprowadził dla „Tygodnika Solidarność” wywiad z Dalajlamą – działacz praw człowieka, m.in. inicjator powstania w 1999 r. Parlamentarnego Zespołu na Rzecz Tybetu i współtwórca Komitetu World Solidarity, prowadzącego od kilku lat konsekwentną kampanię na rzecz bojkotu Igrzysk w ChRL ‚Olimpiada 2008 w PekiNIE!’.

AGNIESZKA DOMAŃSKA
– adiunkt w Instytucie Studiów Międzynarodowych w Szkole Głównej Handlowej, dziennikarka. 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.