Andrzej Franaszek "Ciemne źródło. Esej o cierpieniu w twórczości Zbigniewa Herberta"

Andrzej Franaszek "Ciemne źródło. Esej o cierpieniu w twórczości Zbigniewa Herberta"
Andrzej Franaszek
Ciemne źródło. Esej o cierpieniu w twórczości Zbigniewa Herberta

Nowe wydanie książki przygotowane z okazji Roku Herbertowskiego. Wnikliwy esej Andrzeja Franaszka koncentruje się na wątkach egzystencjalnych w twórczości poety.

Książka została wzbogacona o nowy rozdział, pisany już z dzisiejszej perspektywy, w którym autor porusza kwestie związane z  recepcją poezji Herberta oraz odkrywaniem kolejnych kart jego biografii.

„Książka Andrzeja Franaszka – sugestywna, oryginalna, świetnie udokumentowana – należy już do kanonu odczytań poezji Herberta. Jednak, co ciekawe i rzadkie, po dziesięciu latach od pierwszego wydania nabrała ona nowego sensu i stała się jeszcze bardziej potrzebna. Twórca, który się z niej wyłania, to poeta fascynujący i ważny nie tylko dlatego, że znając cierpienie, nie poddaje się jego dyktatowi, ale i dlatego, że pozwala mu mówić. Franaszek udowadnia, że głos Herberta wydobywa się z głębi rozpaczy i na wskroś ludzkiej słabości.  Nabiera dzięki temu znaczeń egzystencjalnych, bliskich naszemu doświadczeniu, a formuła heroicznej wielkości – tak wyeksponowana przez rozmaitych ornamentatorów poety – komplikuje się i wzbogaca”.

Piotr Śliwiński
Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.