Kolejna odsłona twórczości Philipa Rotha

Kolejna odsłona twórczości Philipa Rotha
Kolejna odsłona twórczości Philipa Rotha –
Zuckerman wyzwolony

12 lutego nakładem Zysk i S-ka Wydawnictwo ukaże się Zuckerman wyzwolony, kolejna powieść jednego z najwybitniejszych pisarzy amerykańskich Philipa Rotha, laureata National Book Critics Award oraz nagrody PEN – Faulkner.

 
  

Natan Zuckerman, niedoszły samotnik po trzydziestce, zakłopotany świeżo zdobytą sławą autora bestselleru, wypuszcza się na ulice Manhattanu w ostatnim roku burzliwej dekady lat sześćdziesiątych. Nie dość, że wielbiciele utożsamiają go ze stworzonym w książce satyrem, Gilbertem Carnovskym, to na dodatek staje się celem pouczeń i porad domorosłej krytyki literackiej. Niedawne zabójstwa Roberta Kennedy’ego i Martina Luthera Kinga Juniora każą niespokojnemu Zuckermanowi zastanawiać się, czy określenie „cel” nie jest czymś więcej niż przenośnią.
W Zuckermanie wyzwolonym uwiedziony niespodziewanym sukcesem pisarz wpada w pułapkę łatwej sławy i oddala się od najbliższych przyjaciół, zrywa związek z uczciwą kobietą i niszczy pełne ciepła stosunki z młodszym bratem… a wszystko przez wielki sukces, jaki osiągnął!

„Od czasu Henry’ego Millera nie było pisarza, który potrafiłby być tak zabawny, pełen współczucia, brutalny i poruszający do łez – a wszystko w obrębie jednego akapitu”.

                                                                                                                                              „Village Voice”
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.