"Elementarz stylu w typografii" w sprzedaży

"Elementarz stylu w typografii" w sprzedaży
Elementarz stylu w typografii to więcej niż podręcznik. Jest to też zarys historii tej dziedziny sztuki, zwięzła encyklopedia typograficznych symboli, pojęć i tradycji, a przy tym zajmujące kompendium wiadomości o stosowanych dawniej i dziś technologiach. Całość stanowi przemyślane i wnikliwe, świeże i jednocześnie solidne podręczne źródło wiedzy dla każdego, kto ma do czynienia z pismem. Dla studentów i grafików dzieło to zdążyło już stać się, jak określił to Hermann Zapf, „biblią typografii”.
Kiedy w 1992 r. pojawiło się pierwsze wydanie tej książki, natychmiast została ona uznana za prawdziwy elementarz typografii zarówno przez twórców z kręgów konserwatywnych, jak i awangardowych.
Autorska synteza Roberta Bringhursta szybko stała się najbardziej cenionym źródłem wiedzy z tej dziedziny. Pierwsze wydanie było wielokrotnie aktualizowane i wznawiane. Drugie wydanie, złożone od nowa i znacznie poszerzone, ukazało się w 1996 r. Ono również było aktualizowane. Ostatnie, trzecie wydanie, całkowicie zmienione w 2004 r., stanowi pomost między najnowszymi osiągnięciami technologii a zasadami starego rzemiosła. Ono też, w wersji 3.2, stało się podstawą edycji polskiej. Przekład zawiera również aktualizacje, których dokonał Autor w 2007 r. w trakcie przygotowywania polskiego wydania do druku.
Uniwersalność elementów stylu zebranych przez Roberta Bringhursta docenili Grecy i Rosjanie, tłumacząc Elementarz… na swoje języki; przetłumaczono go również we Włoszech – kolebce pisma łacińskiego. Wydanie polskie jest czwartym przekładem w Europie.
 

Recenzje z okładki oraz krótka informacja o Autorze.
Wszyscy typografowie DTP powinni przeczytać tę książkę. Nie jest to tylko kolejna publikacja na temat typografii, lecz lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy zajmują się tą dziedziną, a przede wszystkim dla tych, którzy stawiają w niej pierwsze kroki. Książka Roberta Bringhursta, prawdziwego eksperta, jest szczególnie cenna w czasach, w których typografię uważa się często za środek wyrazu indywidualności typografa. Jak mówi Bringhurst: „Dobra typografia jest jak chleb: pozwala się podziwiać, szanować i spożywać po troszeczku”. Życzyłbym sobie, aby ta książka stała się biblią typografów.
Hermann Zapf

Elementarz… Roberta Bringhursta jest jednym z najciekawszych polskich wydarzeń edytorskich ostatnich lat. W porównaniu z większością książek o typografii jest to dzieło świeże, noszące oryginalny, czasem kontrowersyjny stempel autorskich przemyśleń. Bringhurst pisze o typografii, angażując swoją rozległą erudycję, i dzięki temu mamy przyjemność poznawania typograficzno muzycznych paraleli, albo też odczuwania mocy historii i tradycji w bądź co bądź komputerowej dzisiaj dziedzinie. Bogaty aparat naukowy (komentarze, przypisy, inwentaria) potęguje przyjemność studiowania. Z czystym sumieniem polecam tę książkę.
Andrzej Tomaszewski

Życzenie Hermanna Zapfa spełniło się. Dzieło Bringhursta, poety i humanisty, jest kompletne i uniwersalne. Traktuje o filozofii i niezmiennych prawidłach typografii. Książka właściwa zarówno dla osób zaczynających swą przygodę z typografią, jak i dla tych wszystkich, którzy potrzebują dogłębnego i systematycznego uporządkowania wiedzy. Nie wyobrażam sobie osoby mającej jakikolwiek związek z typografią, która mogłaby nie przeczytać tej książki.
Robert Chwałowski

Robert Bringhurst
należy do najbardziej cenionych północnoamerykańskich typografów i projektantów książek. Jest też wspaniałym kanadyjskim poetą. Wykłada literaturę, historię sztuki i typografii na kilku uniwersytetach, parokrotnie był honorowany stypendiami fundowanymi przez Canada Council for the Arts, Social Sciences and Humanities Research Council of Canada i Guggenheim Foundation.

 

Kategorie: Edukacja

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.