Premiera książki "Święte gry"

Premiera książki "Święte gry"
VIKRAM CHANDRA
Święte gry

 

 
Światowy bestseller okrzyknięty indyjską wersją  Ojca chrzestnego,
pełen strzelaniny, uwodzącego odgłosu policyjnych syren,  gliniarzy,
bandytów, oszustów. Nie dla ludzi o słabych nerwach.

Książka stała się wydarzeniem literackim, a krytycy obsypali ją  wieloma nagrodami i wyróżnieniami.

KRÓTKO O KSIĄŻCE:

Może Wam się wydawać, że znacie już ten typ bohatera.  Sartadź Singh jest rozwiedzionym gliną, typem samotnika, amatorem mocnych trunków, drobnych łapówek, ale zarazem mężczyzną konsekwentnie trzymającym się własnych zasad i przekonań. Wszyscy znamy ten typ detektywa. Ale rewir tego gliniarza to Bombaj – a to przecież wszystko kompletnie zmienia.

Kiedy zostaje znalezione ciało szefa gangu, ślady prowadzą policjanta w głąb ciemnych podziemi metropolii, w której mieszka. Jego śledztwo odkrywa jednak o wiele więcej, niż by się początkowo mogło wydawać, a my czytelnicy ochoczo brniemy przez tą obszerną lekturę, aby przekonać się, czy wynik śledztwa rzuci nowe światło na odwieczny konflikt pomiędzy Hindusami a muzułmanami, Indiami a Pakistanem oraz na przyszłość –

 na „być albo nie być” przeludnionego, kolorowego miasta.

Tak jak Bombaj pulsuje życiem, tak Święte gry obfitują w niewyobrażalną ilość zgrabnie przeplatających się ze sobą historii: opowieści o miłości, wyobcowaniu, dylematach moralnych, życiu i śmierci. Na 1000 stronach tej powieści przewijają się znamiona wielu gatunków literackich, każdy z nich dopracowany w najmniejszym szczególe, każdy będący elementem barwnej mozaiki, tworzący jednak swój własny klimat i świat, równie przekonujący, jak wszystkie pozostałe. Można by przewertować kilkanaście książek zupełnie różnych tematycznie i gatunkowo, a ciężko będzie uzbierać taką liczbę wątków, epizodów i opowieści, wplecionych w jedną, spójną, pasjonującą historię. Wartka akcja niczym w taniej powieści sensacyjnej, ale wnikliwa obserwacja i nietuzinkowe ujęcie tematu zasługują na miano epiki. Czytelnik nie waha się zaufać Chandrze, kiedy ten zaprasza go do każdego kolejnego świata wyczarowanego na łamach tej znakomitej powieści. 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.