Philipp Vandenberg "Towarzyszki cesarskich śniadań"

Philipp Vandenberg "Towarzyszki cesarskich śniadań"
Philipp Vandenberg
Towarzyszki cesarskich śniadań

 

To już druga książka tego autora (pierwszą był Zapomniany pergamin, którego premiera odbyła się w maju na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie) ukazująca się  w tym roku w Polsce nakładem Wydawnictwa Sonia Draga.

Autor opowiada o roli kochanki w życiu rządzących światem władców. Relacjonuje największe romanse i  historie miłosne ostatnich dwóch stuleci: dzieje młodziutkiej Mary Vetsery, zabitej w zamku Mayerling przez królewskiego kochanka, romanse cesarza Franciszka Józefa I, nieszczęśliwe życie hrabiny Cosel – kochanki Augusta II Mocnego, panowanie pięknej Madame de Pompadour nad Francją i jej ówczesnym królem Ludwikiem XV.

Kim  były te kobiety? Jaką miały władzę? Jaką cenę zapłaciły za towarzyszenie wielkim tego świata podczas królewskich nocy i cesarskich śniadań? Jak zakończyły się wielkie romanse, do dziś inspirujące pisarzy, filmowców i historyków?

W tej błyskotliwie napisanej książce, ujawniającej wiele nowych faktów z życia najpiękniejszych i najbardziej pożądanych kobiet ostatnich dwóch stuleci, nie brak też wątków polskich.

Czytelnik ze zdziwieniem przeczyta o polskich akcentach tragedii Mayerlingu, o polskich romansach Augusta II Mocnego, widzianych oczami niemieckiego historyka, o roli Marii Leszczyńskiej, królowej Francji, w romansie Ludwika XV ze słynną markizą de Pompadour.
.

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.