“Człowiek, który wiedział za dużo. Dlaczego zginęli Jaroszewiczowie” – reportaż, który wciąga i niepokoi

Przegląd


Monika Góra

Człowiek, który wiedział za dużo. Dlaczego zginęli Jaroszewiczowie?

Wydawnictwo W.A.B.

Premiera 19 maja 2021

Niektóre prawdziwe historie przerażają bardziej niż fikcja…

Reportaż Moniki Góry wciąga i niepokoi, brawurowo odsłaniając sprawy, które polskie elity przez dekady zamiatały pod dywan.

 

Sierpień 2020 roku. Przed warszawskim sądem okręgowym rozpoczyna się proces oskarżonych o zabójstwo premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony Alicji Solskiej. Mają nimi być członkowie działającego w latach 90. gangu karateków z Radomia. Sprawa ma jednak drugie dno, a ustalenia policji i prokuratury wydają się niewiarygodne. Z domu Jaroszewiczów nie skradziono bowiem najcenniejszych przedmiotów. Jak wynika natomiast z sekcji zwłok, sprawcy przez długie godziny torturowali premiera, jednocześnie opatrując mu rany, zmieniając ubranie i podając leki. Niemal na pewno próbowali go zmusić do wyjawienia jakichś informacji.

Monika Góra szuka odpowiedzi na pytania, dlaczego przez wiele lat policja i prokuratura nie potrafiły wskazać winnych zbrodni. Jak to możliwe, że dopiero teraz na światło dzienne wychodzą fakty, które nigdy nie zostały ze sobą połączone? Czy kolejny raz przed oblicze sądu trafili ludzie, którzy nie popełnili tej zbrodni?

Reportaż Moniki Góry wciąga i niepokoi, brawurowo odsłaniając sprawy, które polskie elity przez dekady zamiatały pod dywan.

Fragment:

Kolejny obrót ciupagi, pasek wrzyna się w ciało. Piotr otwiera usta, z trudem łapie powietrze.

Jeden ze sprawców bierze korkociąg przyniesiony z kuchni, staje przodem do Piotra. Rozpina mu koszulę. Przykłada korkociąg w miejsce między żebra. Zaczyna kręcić.
– Pisz!

Premier traci przytomność. Sprawdzają tętno. Nie żyje.

Jeden z napastników wchodzi do łazienki, w której leży Solska. Celuje w kobietę z broni myśliwskiej. Strzela.

Monika Góra – reporterka, scenarzystka, absolwentka dziennikarstwa na UJ. Współpracowała z „Dużym Formatem”, magazynem „Gazety Wyborczej”, w którym opublikowała serię reportaży na temat zabójstwa Iwony Cygan. Jej książka Miasteczko zbrodni. Dlaczego zginęła Iwona Cygan? (W.A.B. 2019) była jednym z najgłośniejszych reportaży śledczych ostatnich lat.

Kategorie: Historia, Literatura
Tagi: Grupa Foksal, WAB