"Niech żyje wolność" w TVP

"Niech żyje wolność" w TVP
„Niech żyje wolność” w TVP

 

 
 
„Niech żyje wolność” powieść Zbigniewa Masternaka wydana nakładem Zysk i S-ka Wydawnictwo doczeka się ekranizacji. Reżyserii podjął się Andrzej Barański. Film będzie nosił tytuł „Księstwo”, tak, jak cykl opowiadań pisarza. Zdjęcia będą kręcone w Górach Świętokrzyskich, u podnóża Świętego Krzyża.
 „Księstwo” to opowieść o zmaganiach z losem utalentowanego i ambitnego chłopca, który pochodzi ze wsi pod Świętym Krzyżem. Bohater chce się wyrwać z Piórkowa, zamierza zostać pisarzem. Nie ma jednak pieniędzy, nie może też liczyć na pomoc matki, która po śmierci ojca sama boryka się z finansowymi trudnościami. Gdy wyjeżdża na studia, zdany jest tylko na siebie. Sukces, który w końcu osiągnie, musi okupić gigantycznym wysiłkiem. Już po pierwszym zetknięciu z prozą Masternaka uderzył mnie realizm, z jakim autor opisuje życie w świętokrzyskiej wsi. Zachowania bohaterów i niesamowity klimat sprawiły, że się zapaliłem do tej adaptacji mówi Andrzej Barański. Reżyser przyznaje też, że od dawna marzył o zrobieniu filmu o Górach Świętokrzyskich. Już dwa razy przygotowywałem się do zdjęć. Zgromadziłem dokumentację i wreszcie trafiła się okazja, by pokazać Puszczę Jodłową i świętokrzyskie wsie – przyznaje Barański.

Zbigniew Masternak sam próbował zająć się produkcją filmów na podstawie swoich opowiadań. W 2003 roku powstała „Wiązanka” w reżyserii Cezarego Fila, dwa lata później zaś „Stacja Mirsk” w reżyserii Roberta Wrzoska. „Księstwo” będzie jednak pierwszym filmem na tak szeroką skalę. – To niesamowite uczucie, że znów mogę ożywić historie, które się zdarzyły wiele lat temu, że mogę je przeżyć na nowo. To dla mnie bardzo ważne – mówi Zbigniew Masternak.

Zbigniew Masternak – prozaik, autor scenariuszy filmowych, pochodzi z Piórkowa. Studiował prawo na UMCS w Lublinie. Zadebiutował w 2000 r. na łamach „Twórczości”. Autor powieści „Niech żyje wolność” i „Chmurołap”.

Andrzej Barański
– reżyser, scenarzysta, urodzony w 1941 r. w Pińczowie. Pierwszy film fabularny zrobił w 1979 r., wyreżyserował filmy: „Kobieta z prowincji” czy „Niech cię odleci mara”, a ostatnio „Parę osób, mały czas”.
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.