Biografia polityczna ostatniego premiera PRL-u pióra Tomasza Mielcarka

Przegląd

Tomasz Mielcarek napisał bardzo dobrze udokumentowaną biografię polityczną ostatniego premiera PRL-u i zarazem pierwszego premiera III Rzeczypospolitej. Mowa oczywiście o Tadeuszu Mazowieckim, nie tylko działaczu opozycyjnym (od Klubu Inteligencji Katolickiej poczynając, a na Solidarności kończąc), ale też świetnym publicyście („Tygodnik Powszechny”).

Tadeusz Mazowiecki nie tylko żył uczciwie, tak jak został wychowany, ale starał się tę uczciwość wpajać innym, nie tylko przez publicystykę. Również w swojej działalności publicznej. Robił to żmudnie, konsekwentnie, z uporem, bez fajerwerków właściwych Lechowi Wałęsie czy Jackowi Kuroniowi. Ale był skuteczny! I jako publicysta, i jako opozycjonista, i jako polityk – oraz jako szef rządu. Kiedy tę skuteczność stracił, bo nie godził się ze stanowiskiem ONZ-u w sprawie wojny na Bałkanach, odszedł ze służby publicznej. Potrafił powiedzieć „nie” nieskutecznemu ONZ-owi, tak jak potrafił powiedzieć „nie” bardzo jak ówczesne czasy skutecznemu Bolesławowi Piaseckiemu i jego PAX-owi.

droga-tadeusza-mazowieckiego-b-iext30777754

Droga Tadeusza Mazowieckiego”, którą tak rzetelnie przedstawia czytelnikom Tomasz Mielcarek, nie iskrzyła sytuacjami rodem z kabaretów. Była to droga trudna, często „pod górkę”, naprzeciw trudnościom wynikającym z sowieckiej okupacji po II wojnie światowej. Droga, którą Tadeusz Mazowiecki pokonywał zawsze w prawdzie: od opuszczenia PAX-u Bolesława Piaseckiego po sławetny spór z Lechem Wałęsą o organiczne, od podstaw, tworzenie Polski prawa.

Czy warto po tę książkę sięgnąć? Ależ oczywiście! Nie tylko po to, aby mieć w domu na półce biografię jednego z najwybitniejszych Polaków we współczesnej historii Polski, ale też po to, aby ja z wypiekami na twarzy przeczytać!

Logo Psychoskok

Zapraszamy także na Facebook –
Książka do kupienia w:
http://bonito.pl/autor/tomasz+mielcarek/0
http://autorzy365.pl/ksiazka/6331/droga-tadeusza-mazowieckiego-1
Cała oferta wydawnicza Psychoskoku w księgarni Bonito:
http://bonito.pl/wydawnictwo/psychoskok/0

Kategorie: Historia, Literatura
Tagi: Psychoskok

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.