Wydawnictwo Nowy Świat – debiut prozatorski na miarę bestsellera

Wydawnictwo Nowy Świat – debiut prozatorski na miarę bestsellera
Wydawnictwo Nowy Świat – debiut prozatorski na miarę bestsellera!

„Dziewczyna z zapałkami” to niezwykły debiut prozatorski Anny Janko, poetki, która ma na koncie wiele nagród literackich, w tym nominację do Nagrody Nike (w 2001 r.)
„Dziewczyna z zapałkami” ukaże się na początku kwietnia, ale już od 19 marca do końca miesiąca będzie ona emitowana w odcinkach na antenie I Programu Polskiego Radia (audycja „Lektury przed północą”, godz. 23.49). Fragmenty książki czyta Grażyna Wolszczak.
Wiele wskazuje na to, że będzie ona wydarzeniem literackim roku. Książkę rekomendują Krystyna Kofta i Paweł Huelle.

Krystyna Kofta: W swojej powieści, znakomita poetka Anna Janko udowodniła, że poezja może być świetną szkołą prozy. Autorka ma niezwykłą zdolność do zaklinania rzeczywistości w słowo, i przekładania jej na myśl. Czuje się pokrewieństwo z Sylwią Plath, w podobny sposób język Janko działa na nasze zmysły. Główna bohaterka, postać z krwi i kości, przeżywa kryzys małżeński. To piękna opowieść o tym jak poprzez twórcze życie można podnieść się z upadku i zyskać prawdziwą wolność.

Paweł Huelle:
Anna Janko napisała książkę bardzo przewrotną, bardzo inteligentną, bardzo kobiecą. Jej kobiecość jest subtelna, jej przewrotność zaskakująca, inteligencja – po prostu błyskotliwa. Czy można oczekiwać więcej? Zwłaszcza jeśli treść jest przykuwająca, a język tej prozy – pisanej przez poetkę – precyzyjny, współczesny, a równocześnie pełen głębokich, niemal archetypicznych znaków i symboli.
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.