"Ewangelia według Judasza" trafiła do ksiegarń

"Ewangelia według Judasza" trafiła do ksiegarń
W atmosferze sensacji w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie odbyła się jedna z największych premier literackich ostatnich lat. Na rynek 14 krajów trafiły egzemplarze książki Jeffreya Archera i prof. F. Moloney „Ewangelia według Judasza„.
Trzy kolejne kraje zakupiły już prawa do wydania tej książki. 
 
 
 
Ewangelia według Judasza to rezultat bezprecedensowej współpracy bestsellerowego autora z wybitnym biblistą.  Razem rzucają  nowe światło na postać Judasza i zmieniają jego utrwalony w masowej wyobraźni wizerunek. Przekonują nas, by nie traktować go wyłącznie jako  łapówkarza i zdrajcę. Pokazują znaną nam z czterech  Ewangelii historię widzianą oczyma Judasza Iskarioty, a zrelacjonowaną przez jego syna. To literacka fikcja, ale poparta ogromnym materiałem badawczym i napisana tak, by była wiarygodna dla chrześcijanina czy Żyda, którzy żyli w pierwszym wieku.

Pytany o inspiracje J. Archer powiedział dzisiaj podczas konferencji prasowej, że problem zdrady Judasza interesował go zawsze – przez 15 lat w nim dojrzewał i ewoluował. „Brytyjski pisarz uchylił się od odpowiedzi na pytanie, czy jego książka o Judaszu jest rezultatem jego osobistych doświadczeń i kłopotów z wymiarem sprawiedliwości zakończonych wyrokiem więzienia”. (PAP)

Z kolei prof. Moloney  w specjalnej  wypowiedzi dla polskiego wydawcy prosił dzisiaj, by przy okazji wydania Ewangelii według Judasza nie antagonizować polskiego Kościoła, bo książka nie jest wymierzona w Kościół katolicki. W zamierzeniu jej autorów ma łączyć i sprzyjać dialogowi, a nie dzielić.  Nie dotyka bowiem doktryny Kościoła  i nie podważa pozycji Jezusa jako Boga. Z większą troską i zrozumieniem każe tylko przyjrzeć się  postaci Judasza. „Ewangelia według Judasza jest opowieścią, w której każdy może się odnaleźć, gdyż mówi ona o upadkach, kłamstwach i o tym, jak stawić czoło porażkom” – mówił prof. Moloney do ponad 100 dziennikarzy z całego świata.

Podczas konferencji prasowej poinformowano również, że dochód ze sprzedaży książki przeznaczony będzie na cele społeczne – budowę szkoły średniej na Wyspach Salomona.

W Polsce wydawcą książki jest Dom Wydawniczy REBIS. Pierwszy nakład (15.000 egzemplarzy) już trafił do księgarń.

 
Pytania o motywy postępowania Judasza wciąż się  powtarzają i pozostają bez odpowiedzi. Papież Benedykt XVI powiedział 18 października 2006 roku w Watykanie, podczas Audiencji Generalnej, że „Zdrada Judasza pozostaje… tajemnicą”
 
Jeffrey Archer jest pisarzem o międzynarodowej sławie. Jego powieści, przetłumaczone na wiele języków, sprzedano dotychczas w nakładzie ponad 125 milionów egzemplarzy. Do najsłynniejszych jego dzieł należą m.in. powieści: Kane i Abel, Córka marnotrawna, Jedenaste przykazanie, Sprawa honoru..
 
Ks. prof. Francis J. Moloney SDB jest od trzydziestu lat jednym z czołowych badaczy katolickiej spuścizny teologicznej. Przez osiemnaście lat jako członek Międzynarodowej Komisji Teologicznej przy Stolicy Apostolskiej ściśle współpracował z jej przewodniczącym, kardynałem Josephem Ratzingerem, obecnie papieżem Benedyktem XVI. Jest autorem licznych prac dotyczących Nowego Testamentu.

 

Kategorie: Religia

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.