Odkrywcza refleksja o współczesnej kulturze

Odkrywcza refleksja o współczesnej kulturze
Wydawnictwo W.A.B. zaprasza do lektury książki
„Poczwarka. Od dziecka do człowieka”
znakomitego pisarza
Midasa Dekkersa

Pasją Midasa Dekkersa, biologa i niestrudzonego popularyzatora wiedzy przyrodniczej, są zaskakujące podobieństwa między ludźmi i zwierzętami. Poczwarka, opisując niemowlęctwo najróżniejszych stworzeń: od ważek, węgorzy, przez żaby, ptaki i ssaki aż do osobników ludzkich, uświadamia czytelnikowi, że lekceważone często stadium niedojrzałości jest właściwe większości organizmów żyjących na Ziemi, a formy niedorosłe mają w zasadzie cechy całkowicie odmienne niż osobniki dojrzałe; są organizmami doskonale skończonymi, w pełni autonomicznymi.

Dekkers dowodzi, że również ludzkie dziecko jest takim odrębnym tworem, larwalną postacią człowieka, o cechach i predyspozycjach właściwych tylko sobie. W błyskotliwych, prowokacyjnych intelektualnie i nie wolnych od ironii rozważaniach autor przekracza granice biologii, poddając analizie takie zjawiska społeczne, jak moda na wieczną młodość, stereotypy związane z wychowaniem dzieci czy wtórny infantylizm. Czytelnik odbywa brawurową wycieczkę przez antropologię kulturową. Pełno tu odniesień do współczesnych zjawisk na pograniczu kultury i biologii. Kuszą do lektury anegdotyczne ciekawostki przyrodnicze, ale przede wszystkim zabawny, ironiczny i chwilami sarkastyczny styl autora.
 
Midas Dekkers
(ur. 1946) studiował biologię w Amsterdamie, jednak szybko porzucił badania naukowe na rzecz pisania książek. Wydał ponad czterdzieści monografii poszczególnych gatunków zwierząt. Jest autorem opowieści dla dzieci, za które otrzymał wiele prestiżowych nagród holenderskich. Zajmuje się problematyką z dziedziny historii i antropologii kultury. Prowadzi programy telewizyjne i pisuje felietony do gazet. Najbardziej znane z jego książek to Lief dier (1992) i De vergankelijkheid (2002). Jego prace przekładano m.in. na niemiecki, duński, japoński i koreański.

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.