"Fotografia pułkownika" po raz pierwszy w Polsce

"Fotografia pułkownika" po raz pierwszy w Polsce
„To, co liczy się w literaturze, to nie to, co mówimy, ale sposób w jaki piszemy.”
E. Ionesco, w rozmowie z Claude’em Bonnefoy, Między jawą a snem

 

 
 
Za sprawą Wydawnictwa Zielona Sowa trafia po raz pierwszy do rąk polskiego czytelnika Fotografia pułkownika – zbiór opowiadań wybitnego twórcy teatru – Eugène’a Ionesco. Utwory, zarówno opowiadania, jak i fragmenty dziennika pisarza, zawarte w książce powstały w latach 50. i 60. ubiegłego stulecia. Większość z nich została przez Ionesco przetworzona w formę dramaturgiczną. Niniejszy zbiór daje więc możliwość porównania wersji dramatycznej z prozatorską, pozwala również przyjrzeć się bliżej warsztatowi pisarskiemu autora.

Ionesco w swojej twótrczości posługiwał się ironią, czarnym humorem, nonsensem i parodią. Jego bohaterowie sprawiają wrażenie marionetkowych postaci, żyjących w świecie grozy, i strachu, na pograniczu snu i rzeczywistości. Groteska i farsa służą u Ionesco podkreśleniu absurdalności otaczającej rzeczywistości, która przeraża i skazuje na samotność.

W 2006 nakładem wydawnictwa Zielona Sowa pojawiły się w formie książki – Między jawą a snem – rozmowy  francuskiego krytyka teatralnego Claude’a Bonnefoy z E. Ionesco

E. Ionesco, Fotografia pułkownika, tłum.: Aleksandra Machowska, Zielona Sowa 2007.
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.