Nowa powieść Soheir Khashoggi w marcu na rynku

Nowa powieść Soheir Khashoggi w marcu na rynku
Nowa powieść Soheir Khashoggi w marcu na rynku
 
 
 
Khashoggi konstruuje serię wiarygodnych, dających wiele do myślenia kompromisów, mądrze unika wyświechtanych chwytów powieści sensacyjnych oraz politycznych uproszczeń popularnych po wydarzeniach 11 Września.
„Publishers Weekly”
 
Mozaika odważnie wyjaśnia, na czym polegają różnice w rolach odgrywanych przez kobiety i mężczyzn na Bliskim Wschodzie i na Zachodzie. Do tej delikatnej tematyki – począwszy od złożoności małżeństwa po zderzenie kultur amerykańskiej i islamskiej – autorka podchodzi ostrożnie i rozważnie, a kombinacja inteligentnego pisarstwa i trójwymiarowych bohaterów nadaje tej wysoce naładowanej emocjonalnie powieści ożywczą głębię i perspektywę.
John Gray
 
Nowy Jork. Dina Ahmad wiedzie szczęśliwe życie z mężem, świetnie zapowiadającym się dyplomatą z bogatej jordańskiej rodziny. Karim, który w okresie narzeczeństwa przypominał raczej młodego, nowoczesnego Amerykanina, z czasem zwraca się coraz bardziej ku własnej tradycji kulturowej. Jego światopogląd diametralnie sie zmienia, gdy na jaw wychodzi, że pierowrodny syn, Jordan, jest homoseksualistą. Niełatwa miłość w mieszanym małżeństwie staje się coraz trudniejsza. Karim, dręczony niechęcią otoczenia oraz przekonany, że musi ratować dzieci (bliźniaki Suzy i Ali) przed zgubnymi amerykańskimi wypływami, które w jego odczuciach zrujnowały już życie Jordana (nie utrzymuje z nim kontaktu), wywozi Alego i Suzanne do swojego  rodzinnego domu w Ammanie. Dina, nie mogąc liczyć na oficjalną interwencję amerykańskiego rządu i zwraca się o pomoc do prywatnego detektywa. Przyjrzawszy się rodzinnemu domowi Karima w Ammanie, detektyw radzi, aby Dina poleciała w odwiedziny do dzieci, w trakcie których on znajdzie sposób na wydostanie dzieci z Jordanii. Dina postanawia stawić czoła swemu mężowi i zrealizować rozpaczliwy plan odzyskania dzieci.
 
Nie ma ich.
Bliźniaki. Zniknęły. Zostały porwane.
Dina nie była w stanie tego pojąć, wydawało jej się to nierzeczywiste, pomimo martwej ciszy w domu, rzeczy zabranych z dziecięcych szaf, a nawet mimo tego listu od męża. To musiał być jakiś jego żart. Coś w rodzaju kary. W kuchni spojrzała wyczekująco na duży, refektarzowy stół, tak jakby tym razem, przy odrobinie szczęścia, udało się jej zobaczyć Suzanne i Alego,  siedzących na swych krzesłach i czekających na smakołyki, które im przyrządziła…
 
Soheir Khashoggi (ur. w Egipcie) należy do najwybitniejszych piasrek podejmujących w swoich książkach problem przemocy wobec kobiet w świecie arabskim. Od lat działa w Światowym Forum Kobiet i Amnesty International; ma cztery córki, mieszka w Nowym Jorku.
Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.