"Globalny bestseller" Thomasa L. Friedmana

"Globalny bestseller" Thomasa L. Friedmana
„Globalny bestseller” Thomasa L. Friedmana
„Świat jest płaski”
 
 
 
Jakie wydarzenie z początków XXI wieku historycy uznają za najważniejsze, kiedy za sto lat będą opisywać dzieje świata? Atak na wieże WTC i wojnę w Iraku? A może raczej splot okoliczności związanych z rozwojem technologicznym, dzięki któremu Indie, Chiny i inne kraje stojące dotąd za linią autową globalnego boiska nagle weszły do gry i zaczęły strzelać bramki, a państwa rozwinięte muszą podwoić wysiłki, żeby się utrzymać na murawie?
 
Thomas L. Friedman, wielokrotnie nagradzany felietonista (m.in. trzykrotnie Pulitzerem) „New York Timesa”, stara się nam przybliżyć ów „płaski” świat i pomaga zrozumieć, co właściwie się w nim dzieje. Z niedościgłym talentem do przekładania skomplikowanych zagadnień na prosty język wyjaśnia, jak i dlaczego do tego wszystkiego doszło i co możemy na to poradzić.
 
Świat jest płaski, książka jednego z najbardziej szanowanych dziennikarzy naszych czasów, to najświeższe spojrzenie na globalizację, jej sukcesy i porażki.
 
„Pasjonujące, świetne w odbiorze objaśnienie globalizacji (…). Prowokujące podsumowanie, w którym pan Friedman tłumaczy, co ten nowy, wspaniały świat zmienia w życiu każdego z nas”.
–  Joseph E. Stiglitz, laureat Nagrody Nobla z ekonomii
 
„Thomas L. Friedman był wszędzie i rozmawiał ze wszystkimi. (…) ma dostęp do (…) prezydentów i premierów, wielkich uczonych i rekinów światowego biznesu. Jest na «ty» z połową profesury Harvardu i co trzecim noblistą z ekonomii”.
– Adam Leszczyński, „Gazeta Wyborcza”
 
Thomas L. Friedman jest autorem trzech bestsellerowych książek: From Beirut to Jerusalem (1989), która została nagrodzona National Book Award i wciąż jest uważana za najlepsze opracowanie na temat Bliskiego Wschodu, Lexus i drzewo oliwne (1999; w roku 2001 opublikował ją REBIS) oraz Longitudes and Attitudes: Exploring the World After September 11 (2002). Urodził się w 1953 roku w Minneapolos, studiował na Brandeis University oraz w oksfordzkim St. Anthony’s College. Mieszka z rodziną w Bethesdzie w stanie Maryland.
 
Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.