WSiP: Pomagamy uczyć polskiego na Białorusi

WSiP: Pomagamy uczyć polskiego na Białorusi
WSiP: Pomagamy uczyć polskiego na Białorusi
Dwa tysiące podręczników m.in.do nauki języka polskiego, polskiej historii i geografii, pomoce dydaktyczne dla nauczycieli, ćwiczenia i słowniki, trafią do polskich szkół, bibliotek i domów kultury na Białorusi w ramach akcji Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych „WSiP: Pomagamy uczyć polskiego na Białorusi”. Książki zostały przekazane dzięki Fundacji na Rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny do Polskiej Macierzy Szkolnej w Grodnie. Inicjatywę wspierali Związek Polaków na Białorusi oraz Rzecznik Praw Dziecka pani Ewa Sowińska.
 
Teresa Kryszyń, Dyrektor Polskiej Macierzy Szkolnej w Grodnie
 

Wg Teresy Kryszyń, Dyrektor Zjednoczenia Społecznego Polska Macierz Szkolna, potrzeby polskich placówek oświatowych na Białorusi są duże. Największe w małych miejscowościach i we wsiach, w których nie ma dostępu do bibliotek, polskich książek i podręczników. Polska Macierz Szkolna utrzymuje kontakt z ponad 300 szkołami, w których naucza się języka polskiego. Oprócz kilku typowo polskich szkół, żadna z nich nie posiada polskiej biblioteki.

 
„Ponad 60% dzieci poznaje język polski na zajęciach pozalekcyjnych. Nauczyciele uczą, korzystając z własnych programów autorskich. Programy te są najczęściej opracowywane na podstawie podręczników, które otrzymujemy z Polski. Również dzięki temu możemy dostosowywać naukę języka polskiego do poziomu znajomości języka u poszczególnych dzieci, a poziomy te są bardzo zróżnicowane” – twierdzi Teresa Kryszyń.
 
 
Od lewej: Juliusz Głuski, Polskie Radio Pr.1, Angelika Borys, Związek Polaków na Białorusi, Marta Kustek, WSiP, Michał Kacewicz, Newsweek 
 
Jednym z celów Polskiej Macierzy Szkolnej jest wyposażenie pracowni języka polskiego w szkołach, w których jest on nauczany. „Potrzebujemy map Polski z nowym podziałem administracyjnym, godła Polski, ściennych tablic historycznych, ortograficznych, tablic z historii literatury polskiej, jak również portretów wielkich Polaków, pisarzy, poetów czy malarzy” – mówi Stanisław Sienkiewicz, Prezes Polskiej Macierzy Szkolnej.
„Bardzo nas cieszy duże zainteresowanie nauką języka polskiego wśród najmłodszej Polonii na Białorusi. Polska jest dla młodych ludzi bardzo atrakcyjnym krajem, o którym mówią z dużą sympatią; wielu z nich wybiera kierunki studiów na polskich uczelniach.”- dodaje Sienkiewicz.
 
Wg Angeliki Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi, podręczniki otrzymywane z Polski nauczyciele wykorzystują głównie jako materiały dodatkowe, chociaż w nauczaniu języka polskiego głównie na nich bazują. Borys dodaje, że w ostatnich miesiącach polskie organizacje na Białorusi spotykają się ze szczególnie dużą pomocą ze strony rodaków z Polski.
 
Akcji patronowały medialnie tygodnik „Newsweek” oraz Polskie Radio. 

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.