Wiosenne propozycje Wydawnictwa W.A.B.

Wiosenne propozycje Wydawnictwa W.A.B.
1.Kraina wódki, Mo Yan         
seria: „Don Kichot i Sancho Pansa”; data premiery: 06.04.2006. przekład: z chińskiego Katarzyna Kulpa
 
Alkohol: silny, rozpowszechniony w Chinach środek psychotropowy. Popularny zwłaszcza na prowincji, wśród tzw. elit politycznych.
 
Charakterystyka: łatwy w użyciu, w dużych dawkach powoduje trwałe zaburzenia świadomości. W przypadkach przewlekłego użycia prowadzi do zacierania granic pomiędzy światem rzeczywistym i wyobrażonym. Uzależnia.
 
Sposoby walki z zagrożeniem: nieskuteczne. Nałogowi ulegają wszyscy wywiadowcy przeszkoleni i wysyłani do walki z problemem.
 
Fakty: pewien specjalista oddelegowany do odległej od Pekinu prowincji celem zbadania pogłosek o odrażających ekscesach, jakich rzekomo dopuszczali się tam pewni politycy, uległ ich namowom i oddał się wraz z nimi, pod wpływem alkoholu, zwyrodniałym praktykom kanibalistycznym.
 
Źródło: wstrząsająca powieść Mo Yana.
 
Uwaga: istnieją obawy, że informacje powyższe mogą mieć charakter uniwersalny. Zaleca się ostrożność
 
2. Pamiętam, jak biegłem, Ron McLarty
seria: poza seriami; data premiery:     20.04.2006. przekład: z angielskiego Alina Siewior-Kuś
 
współwydawca: Wydawnictwo Sonia Draga
 
Smithson „Smithy” Ide pracuje w fabryce mechanicznych zabawek na Rhode Island. Jest przyjacielski i miły, choć ma wiele problemów – cierpi na nadwagę, nadużywa alkoholu, pali papierosa za papierosem. Spotykają go same nieszczęścia – w wypadku samochodowym giną jego ukochani rodzice, a wkrótce Smithy dowiaduje się, że ciało jego zaginionej, niezrównoważonej psychicznie siostry znajduje się w kostnicy w Los Angeles. Postanawia je odebrać i wyrusza na starym rowerze w podróż przez całe Stany Zjednoczone. Przemierzając Amerykę, spotyka dobrych i złych ludzi, którzy skłaniają go do rozważań nad własnym życiem. Bestsellerowe Pamiętam, jak biegłem jest wciągającą powieścią drogi, a jednocześnie ciepłą, napisaną z humorem historią o odzyskiwaniu godności i pewności siebie.
 
To książka ma szanse stać się bestsellerem. Smithy jest bohaterem nietuzinkowym, zajmującym godne miejsce w amerykańskiej literaturze, zaraz za Huckiem, Holdensem czy Yossarianem. Stephen King
 
Ron McLarty jest wielokrotnie nagradzanym aktorem i scenarzystą. Przybył do Nowego Jorku trzydzieści lat temu, by zostać pisarzem, lecz zanim osiągnął zamierzony cel, stał się gwiazdą kinową i telewizyjną. Wziął udział w takich filmach, jak Strażnik (1977), Zgaga (1986), Kawałek nieba (1991) czy Wysłannik przyszłości (1997). Występował również w rozmaitych przedstawieniach teatralnych, nierzadko reżyserował własne sztuki. Pamiętam, jak biegłem jest debiutem literackim. W przygotowaniu adaptacja filmowa w reżyserii Alfonso Cuarona.
 
3. Zupa z granatów, Marsha Mehran
 
seria: „z miotłą”; data premiery: 04.05.2006; przekład: z angielskiego Jolanta Kozak
 
Ballinacroagh, małe miasteczko we wschodniej Irlandii. Trzy piękne siostry Aminpour, uciekinierki z ogarniętego islamską rewolucją Iranu, otwierają egzotyczną Babylon Café. Zaczynają kusić mieszkańców miasteczka tradycyjnymi perskimi potrawami i rozmaitymi smakołykami, które roztaczają wspaniałe aromaty kardamonu, cynamonu, szafranu i podawanej do posiłku, parzonej w starym samowarze jaśminowej herbaty. Początkowo mieszkańcy nie akceptują sióstr Aminpour, ich obcość budzi powszechną nieufność, a egzotyczne zapachy i smaki kojarzą się z diabelską pokusą. Wkrótce jednak miasteczko przyjmie siostry, a one zaszczepią w nim upodobanie do perskiej kultury i kuchni.
 
Marsha Mehran stworzyła baśniową opowieść utrzymaną w konwencji realizmu magicznego i wypełniła ją pobudzającymi apetyt zapachami, tajemniczymi przyprawami, nieznanymi smakami oraz prawdziwymi przepisami kulinarnymi. Książka zabiera czytelnika w podróż do serca perskiej kuchni oraz irlandzkiej codzienności.
 
4. Odkrycie nieba, Harry Mulisch
seria: „Don Kichot i Sancho Pansa”; data premiery: 11.05.2006; przekład: z niderlandzkiego Ryszard Turczyn
 
Ta powieść to dzieło życia jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy holenderskich. Historia przyjaźni dwóch mężczyzn, których różni dosłownie wszystko. Maks, astronom, hedonista, erotoman i ekstrawertyk, oraz Onno, zagubiony, zamknięty w sobie filolog, spotykają się pewnej mroźnej nocy i odtąd stają się nierozłączni. Ich dyskusje są odbiciem najważniejszych filozoficznych i teologicznych sporów, a oni sami – mądrzejszymi o doświadczenia półwiecza braćmi bohaterów Czarodziejskiej góry Tomasza Manna. Obaj stają się uczestnikami rozgrywki tajemniczych sił i obaj ulegają urokowi tej samej kobiety. Kiedy rodzi się dziecko o niezwykłych zdolnościach, nie wiadomo, który z przyjaciół jest jego ojcem. Właśnie temu chłopcu jeden z aniołów powierzy niezwykłą misję: dostarczenie tablic z dziesięciorgiem przykazań z powrotem do nieba.
 
Wspaniała, wielowątkowa opowieść o miłości, przyjaźni i zdradzie, o zmorach dwudziestego wieku i ludzkiej naturze, uwikłanej w walkę dobra ze złem.
 
5. Artemis Fowl. Fortel wróżki, Eoin Colfer
literatura dla młodszych i starszych; data premiery: 18.05.2006; przekład: z angielskiego Tomasz Piwowarczyk
 
Elfy wymazały całą wiedzę o swoim świecie z pamięci genialnego młodego przestępcy Artemisa. Teraz jednak potrzebują go, i to szybko… Podczas gdy Artemis przygotowuje kradzież impresjonistycznego płótna, jego rywalka, zła wróżka Opal, planuje ucieczkę z więzienia: klonuje samą siebie, zostawia w celi swoją kopię i teraz, wreszcie wolna, szykuje odwet. Chce zemścić się na wszystkich, przez których trafiła za kratki. Ma zamiar zniszczyć świat, z Artemisem włącznie… Tymczasem zastawia pułapkę na kapitan Holly Niedużą i komendanta Bulwę. Holly zostaje pomówiona o popełnienie ohydnej zbrodni..
 
Tylko Artemis może powstrzymać rozsierdzoną Opal. Aby to się udało, będzie musiał oczyścić Holly z zarzutów, wydobyć z więzienia krasnala-kleptomana Mierzwę Grzebaczka i przekonać superinteligentnego centaura, że nie pozjadał on wszystkich rozumów.
 
Czy Artemis przypomni sobie w porę o świecie elfów?
 
6. Wampirek na wsi, Angela Sommer-Bodenburg
literatura dla młodszych i starszych, data premiery: 25.05.2006; przekład: z niemieckiego Maria Przybyłowska
 
To już czwarte spotkanie z Antosiem i wampirzą rodzinką. Rodzice zabierają chłopca na spokojne wakacje z dala od miasta. Pierwsze jego wrażenia nie są najlepsze: zdrowe wiejskie powietrze cuchnie! Szykują się jednak niezapomnianie chwile, a to za sprawą wampirka Rydygiera. Lecz najpierw Antoś musi go odnaleźć. Gdzie wampirek mógł się ukryć?
 
Także w tej książce nie zabraknie przygód: nierozłączni przyjaciele będą latać nocą nad okolicznymi wioskami, okaże się też, jakich stworzeń wampirek boi się najbardziej. Ale prawdziwe kłopoty przyjdą dopiero wówczas, gdy Rydygier zacznie wykradać kurze jaja, a poszukiwaniem złodzieja zajmie się groźny kolekcjoner motyli z wielkim czarnym psem..
 
Angela Sommer-Bodenburg, nauczycielka z wieloletnią praktyką, wie, jak uczyć dzieci tolerancji i jak dodawać im odwagi. Jej pełne humoru powieści podbiły już serca młodych czytelników na całym świecie.
 
7. Włóczędzy Dharmy, Jack Kerouac
literatura piękna poza seriami; data premiery: 25.05.2006. przekład: z angielskiego Marek Obarski
 
Ray Smith i Japhy Ryder, zapaleni buddyści, uczestniczą w życiu bohemy artystycznej San Francisco. Jednak maratony pijaństwa, poetyckie jam sessions, tworzenie haiku, narkotyczne

i seksualne ekscesy nie prowadzą ich ku Dharmie, czyli Prawdzie. Oczyszczeniem dla obu staje się wędrówka wzorem mnichów zen przez wysokie góry Sierra Nevada. Dopiero tam odnajdują głęboki sens swych egzystencjalnych poszukiwań. Zmuszeni mierzyć się z siłą natury i osamotnieniem, uczą się, jak przetrwać, licząc tylko na siebie. Fantastyczne opisy przyrody i kolejne etapy wspinaczki pozwalają w pełni odczuć atmosferę tej szczególnej wędrówki. Książka jest zapisem doświadczenia charakterystycznego dla pokolenia bitników, którzy w narkotycznym odurzeniu, przypadkowym seksie i melanżu przekonań religijnych poszukiwali oświecenia.
 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.