XIV Targi Książki Historycznej

XIV Targi Książki Historycznej
WirtualnyWydawca: Kilka słów na temat historii organizacji Targów Książki Historycznej. Kiedy odbyła się pierwsza impreza i kto był jej inicjatorem?
 
Monika Chrobot-Wieczorek i Waldemar Michalski(Dom Wydawniczy Bellona): Pierwsze Targi Książki Historycznej odbyły się w 1992 r. a ich inicjatorem było PWKH, które powstało z inicjatywy m.in. Wydawnictwa Bellona i Oficyny Wydawniczej RYTM.
Podstawową ideą targów była i jest popularyzacja literatury historycznej oraz jej twórców. Impreza nie ma charakteru komercyjnego. Jak co roku, przedsięwzięciu towarzyszą liczne imprezy, spotkania z autorami, dyskusje panelowe, projekcje filmów historycznych, dokumentalnych i fabularnych. Wstęp na targi jest bezpłatny.
 
WW: Gdzie będą miały miejsce XIV Targi Książki Historycznej i jak długo potrwają?
 
MiW: Tegoroczne XIV Targi Książki Historycznej, odbędą się w dniach 24-27 listopada tradycyjnie w Domu Wojska Polskiego przy al. Niepodległości 141 w Warszawie.
 
WW: Jak oceniają Państwo zainteresowanie tegoroczną imprezą? Ile osób spodziewacie sie w tym roku?
 
MiW: Zainteresowanie jest bardzo duże. Świadczy o tym choćby ilość wystawców oraz imprez towarzyszących zgłoszonych przez nich do programu. Sądzę, że w tym roku możemy spodziewać się większej ilości odwiedzających niż w latach ubiegłych.
 
WW: Ilu wydawców zgłosiło swój udział w targach?
 
MiW: W tym roku w targach weźmie udział blisko 100 wystawców. Są wśród nich stali wystawcy, których gościmy już od wielu lat ale też, co świadczy o ciągłym rozwoju imprezy nowe wydawnictwa, dotąd nieuczestniczące w targach.
 
WW: Jakie było zainteresowanie zeszłoroczną edycją Targów Książki Historczynej? Mam na mysli liczbę odwiedzin i wystawców.
 
MiW: W 2004 r. odwiedziło nas okolo 8 000 zwiedzających wystawców było 83. Te statystyki potwierdzają, iż targi na stałe wpisały się w świadomość czytelników jako impreza o charakterze kulturalnym, skierowana do historyków, pasjonatów historii ale również do osób poszukujących kontaktu z literaturą. Dają one odwiedzającym nie tylko możliwość spotkania się z wydawcami i autorami, ale też wymiany doświadczeń, dyskusji w gronie osób mających te same pasje – historię i literaturę.
 
WW: Podobnie jak w latach ubiegłych, w czasie targów zostanie wręczona nagroda Klio. Ile publikacji zgłoszono w tym roku do nagrody?
 
MiW: Już po raz dziesiąty niezależne Jury pracujące pod przewodnictwem prof. Tomasza Szaroty, z udziałem profesorów: Barbary Grochulskiej, Jana Kieniewicza, Henryka Samsonowicza, Janusza Tazbira oraz redaktorów Tomasza Łubieńskiego i Mariana Turskiego dokonało wyboru autorów, tytułów lub przedsięwzięć wydawniczych i wyróżniło je Nagrodą KLIO w 2005 roku. 48 wydawców zgłosiło 98 pozycji wydawniczych.
 
Jury przyznało nagrody w następujących kategoriach:
 
– autorskiej,
– monografii naukowych,
– edytorskiej,
– varsaviana,
 
Wstępne wyniki obrad Jury oficjalnie ogłoszono podczas konferencji prasowej targów (21 XI b.r. o godz.12:00, w Domu Wojska Polskiego, al. Niepodległości 141 w Warszawie).
 
Ogłoszenie wyników ostatecznych i wręczenie nagród nastąpi podczas otwarcia XIV Targów Książki Historycznej 24 listopada 2005 roku o godzinie 12:00 w Domu Wojska Polskiego w Warszawie al. Niepodległości 141.
 
WW: Na pewno przewidziano jakieś atrakcyjne imprezy towarzyszące. Czego mogą spodziewac się czytelnicy?
 
MiW: Program tegorocznych imprez towarzyszących jest bardzo bogaty i różnorodny. Z pewnością na szczególną uwagę zasługuje Konferencja – HISTORIA W KULTURZE POPULARNEJ (26.11.2005, sala 611, od godz. 11). Jej program przewiduje między innymi dyskusję na temat miejsca komiksu we współczesnej literaturze historycznej – „Historia w dymkach: komiks a
pamięć historyczna” oraz historii alternatywnych i teorii spiskowych – Nie tylko Kod Leonarda da Vinci – historie alternatywne i teorie spiskowe w popkulturze”.
 
Podobnie jak w roku ubiegłym zorganizowana będzie również II Giełda Sarmacka, w której programie znajdą się między innymi:
prezentacje herbów szlacheckich wykonane różnymi technikami, pokazy tańca dworskiego, pojedynki szermierzy, pokazy biżuterii rodowej, strojów, zasobów antykwarycznych.
 
Swoje ksiazki podpisywali będą wybitni historycy: prof. Wieczorkiewicz, prof. Wyszczelski i wielu innych nie mniej znanych  autorów. Wzorem lat ubiegłych podczas targów zorganizowany zostanie PRZEGLĄD FILMÓW HISTORYCZNYCH.
 
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wydawców oraz odwiedzających rozszerzyliśmy formułę targową o imprezy organizowane poza główną siedzibą targów – między innymi w Muzeum Powstania Warszawskiego oraz w Domu Spotkań z Historią.
 
Jak co roku Porozumienie Wydawców Książki Historycznej opublikuje Katalog Klubu Miłośników Książki Historycznej, w którym swoją ofertę zaprezentuje kilkadziesiąt wydawnictw historycznych. Katalog ten rozdajemy i wysyłamy bezpłatnie.
 
Szczegółowy program targowy będzie można otrzymać podczas trwania imprezy, na którą serdecznie Państwa zapraszamy.
 
WW: Dziękuję za rozmowę.
 
Kategorie: Targi krajowe

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4

O autorze

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.