Afrykański wrzesień z National Geographic

Afrykański wrzesień z National Geographic
Afrykański wrzesień z National Geographic
Słynny magazyn bez zdjęcia na okładce
 
 
Wrześniowy numer słynącego z najlepszych fotografii magazynu National Geographic pojawił się na rynku bez zdjęcia na okładce. Zastąpiło je napisane wielkimi literami na białym tle słowo: „Afryka”, a poniżej trzy krótkie hasła: „Kolebka ludzkości”, „Ziemia skarbów”, „Raj zwierząt”.
 
Najnowsze wydanie NG jest wyjątkowe także pod innym względem – po raz pierwszy zostało w całości poświęcone wyłącznie jednemu tematowi – Afryce, stanowiąc tym samym, obok innych publikacji, projekcji filmów, wykładów, wystaw i szeregu imprez towarzyszących, część działań podjętych na całym świecie przez Towarzystwo National Geographic w ramach obchodów „afrykańskiego września”.
 
Afryka to milion twarzy i milion głosów – zauważa Chris Johns, redaktor naczelny amerykańskiej edycji National Geographic, wyjaśniając jak trudno byłoby wybrać jedno zdjęcie symbolizujące cały kontynent, opowiadające o jego historii, dniu dzisiejszym i przyszłości. – Dla jednych Afryka jest kolebką ludzkości, kojarzącą się z oszałamiającymi krajobrazami i bogactwem dzikiej przyrody, dla innych oznacza głód, niewyobrażalną biedę, wojny i AIDS. Żadne zdjęcie nie wyraziłoby tej różnorodności – potwierdza Marcin Jamkowski, redaktor naczelny polskiej edycji magazynu National Geographic, i podkreśla, że tak nietypowej okładki nie było w National Geographic od 1959 roku.
 
– Nie ulega też wątpliwości, że po raz pierwszy w historii National Geographic cały numer magazynu poświęcony będzie wyłącznie Afryce. Od deski do deski – wyjaśnia Marcin Jamkowski. – Napływające niemal każdego dnia doniesienia z Afryki o kolejnych wojnach domowych, chorobach, biedzie i wymierających gatunkach tworzą bardzo powierzchowny jej obraz, a wrześniowy magazyn National Geographic spróbuje pokazać Afrykę z zupełnie nowej perspektywy – dodaje Jamkowski, przekonany, że afrykański kontynent ma wystarczające możliwości, by uporać się z nękającymi go problemami.
 
Jedno z pierwszych zdjęć wrześniowego wydania magazynu przedstawia słonia w holu przebudowanego niedawno hotelu w Zambii. Hotel nie był w stanie powstrzymać słoni zmierzających najkrótszą drogą do swojego ulubionego drzewa mango. “Choć na pierwszy rzut oka zdjęcie może wydawać się dziwaczne, wskazuje na bardzo istotna kwestię: drogi przez Afrykę wytyczają zarówno słonie jak i ludzie, wiele z nich przecina się nawzajem” -głosi podpis pod zdjęciem. “To od nas, ludzi zależy wypracowanie sposobu współistnienia na terenach, które dzielimy ze zwierzętami.”
 
Kontynent z lotu ptaka, ropa naftowa na Czarnym Lądzie, epidemia AIDS i oszałamiające bogactwo afrykańskiej przyrody – to niektóre z tematów, jakie pojawią się na łamach wrześniowego numeru National Geographic na całym świecie. Czytelnicy magazynu poznają m.in. efekty sześciomiesięcznej podniebnej podróży przez Afrykę, dokumentującej zmiany zachodzące w środowisku naturalnym na skutek działalności człowieka, staną twarzą w twarz z mieszkańcami Nairobi, rozwijającej się stolicy Kenii, przeczytają o chorych na AIDS mieszkańcach Afryki, czekających z nadzieją na nowe leki. Dodatkowo w polskim wydaniu ukażą się artykuły o naszych rodakach pomagających uchodźcom z Sudanu oraz o Kazimierzu Zagórskim, którego zdjęcia z Konga zrobiły światową karierę.
 
– Afryka jest tak ważnym punktem na mapie naszych zainteresowań, że postanowiliśmy wyjść poza łamy magazynu, by mówić o ważnych sprawach tego najciekawszego kontynentu – mówi Jamkowski. Polska edycja jest organizatorem i/lub patronem cyklu imprez o charakterze kulturalnym i naukowym, które będą odbywały się przez cały najbliższy miesiąc pod hasłem „AFRYKAŃSKI WRZESIEŃ Z NATIONAL GEOGRAPHIC”:
  • 8 września – National Geographic organizuje na Uniwersytecie Warszawskim sesję naukową pod tytułem „Afryka – kontynent XXI w.” pod auspicjami Departamentu Afryki i Bliskiego Wschodu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Prelekcje wygłoszą znani dziennikarze, naukowcy, przedstawiciele MSZ i afrykańskiego korpusu dyplomatycznego.
  • 13 września – w warszawskiej Zachęcie rusza wystawa zdjęć Kazimierza Zagórskiego, któremu poświęcony jest artykuł we wrześniowym numerze NG.
  • 8–10 września – w Gdyni odbywa się Festiwal Kultur Świata. Jedną z jego części będą pokazy filmów National Geographic o Afryce.
  • 16 września – rusza przegląd francuskojęzycznych filmów afrykańskich LUNAFRICA, który odwiedzi sześć dużych miast Polski: Warszawę, Łódź, Toruń, Katowice, Kraków i Wrocław.
  • 19–25 września – trwa Tydzień Kenijski organizowany przez Forum Kenijsko–Polskie i National Geographic w warszawskim Wola Parku.

W ramach „afrykańskiego września” w księgarniach pojawił się już wyjątkowy album fotograficzny Roberta B. Haasa „Afryka z nieba”, prezentujący (more…)

Ta strona jest dostępna tylko dla zalogowanych osób. Jeżeli masz konto, to się zaloguj, a w innym przypadku zarejestruj się.

Logowanie użytkownika
 Remember Me  
Rejestracja nowego użytkownika
*Pole wymagane
Kategorie: Sport i Turystyka

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4

Ten wpis jest zabezpieczony hasłem. Wpisz hasło by zobaczyć komentarze.