"Kandydat" – nowa propozycja Wydawnictwa Sonia Draga

"Kandydat" – nowa propozycja Wydawnictwa Sonia Draga
„Kandydat” opowiada historię żołnierza, sierżanta Raymonda Shawa, który podczas Wojny Koreańskiej trafia do niewoli wraz z całym plutonem, w którym służy. Chińczycy wraz z Rosjanami poddają jeńców praniu mózgu, a Showa programują tak, by zabijał po uruchomieniu tajnego kodu. Po powrocie z wojny sierżant zostaje uhonorowany przez Kongres najbardziej cenionym przez armię odznaczeniem – Medalem Honoru. Podstawą przyznania medalu jest niezwykłe bohaterstwo Showa i jego odwaga przy ratowaniu życia członków plutonu.
Co wydarzyło się naprawdę podczas wojny? Jaki jest cel działania zaprogramowanego zabójcy?
 
Powieść, choć napisana jakiś czas temu, nie straciła nic ze swojej aktualności. Stała się inspiracją dla świata filmu i doczekała się aż dwóch ekranizacji. Pierwsza z nich w reżyserii Johna Frankenheimera z Frankiem Sinatrą jako odtwórcą jedenj z głównych ról pochodzi z roku 1962. Wywołała wiele kontrowersji, a film wycofano z obiegu w USA po śmiertelnym zamachu na prezydenta Johna F. Kennedego w Dallas.
Kolejna ekranizacja powstała w roku 2004, a w rolach głównych wystąpili Denzel Washington i Meryl Streep.
 
Richard Condon (1915-1996), amerykański powieściopisarz, dramaturg, autor kryminałów, zdobył sławę dzięki thrillerom „Kandydat” oraz „Honor Prizzich”.
Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.