26 sierpnia do księgarń trafi najnowsza książka Prita Buttara pt. "Między mocarstwami. Walka o kraje bałtyckie podczas II wojny światowej"

26 sierpnia do księgarń trafi najnowsza książka Prita Buttara pt. "Między mocarstwami. Walka o kraje bałtyckie podczas II wojny światowej"
Geopolityczne położenie państw bałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii od wieków wiązało się z problemami. Mimo upływu lat nie inaczej jest dzisiaj.  Czy historyczne analizy mogą być przydatne w rozwiązaniu obecnych kryzysów?

Premiera 26 sierpnia

Jeśli nie liczyć Polski, żaden kraj nie ucierpiał podczas II wojny światowej tak bardzo jak państwa bałtyckie – Litwa, Łotwa i Estonia. W kleszczach między Związkiem Radzieckim a Niemcami już od 1918 roku były areną walk o wpływy i terenem okupowanym.

Między mocarstwami to historia podboju i wyzysku, śmierci i masowych deportacji, a także tragicznych losów ludzi zmuszanych do gorzkich wyborów i walki w szeregach armii okupantów. Prit Buttar, opierając się na licznych źródłach, pracach historycznych, materiałach archiwalnych i relacjach uczestników wydarzeń, szczegółowo opisuje przebieg działań na froncie wschodnim i krwawych walk w Kurlandii. Jego książka stanowi wyczerpującą historię trzech małych państw, które próbowały wybić się na niepodległość.

 
„Wyważony obraz kłopotliwego położenia, w jakim znajdowały się kraje bałtyckie. Prit Buttar dostarcza wyjątkowej militarnej perspektywy – analizy taktyki, strategii i uzbrojenia – pisząc o zażartych walkach, jakie toczyły się na tym obszarze podczas II wojny światowej”.

 „Wall Street Journal”

Prit Buttar studiował medycynę w Oksfordzie i Londynie, a następnie wstąpił do armii brytyjskiej, gdzie był lekarzem. Zasiada w Brytyjskim Stowarzyszeniu Medycznym, regularnie pisuje do prasy medycznej, pojawia się w radiu i telewizji. Między mocarstwami to jego druga książka, Dom Wydawniczy REBIS opublikował już Pole walki Prusy (2011).

 

Kategorie: Literatura

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.