PROTOKÓŁ Z NADZWYCZAJNEGO WALNEGO ZGROMADZENIA POLSKIEJ IZBY KSIĄŻKI – 24 PAŹDZIERNIKA 2003R.
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PIK odbyło się 24 października 2003r. na Targach w Krakowie przy ulicy G. Zapolskiej 38, w Sali konferencyjnej nr 3.
Uczestnicy obrad otrzymali następujące materiały:
Porządek obrad Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia (załącznik nr 1)
Listę członków PIK do skreślenia (załącznik nr 2)
Mandat wyborczy
Sprawozdanie z prac Sekcji Księgarskiej
Sprawozdanie z prac Sekcji Importerów- Eksporterów
Sprawozdanie z prac Sekcji Wydawców Akademickich
Obrady Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia rozpoczęły się o godzinie 15.00.
Ad.1
Jako pierwsza zabrała głos Prezes PIK – Dorota Malinowska-Grupińska i poinformowała, że obrady są ważne, ponieważ na sali znajduje się quorum. Przedstawiła Zgromadzeniu kandydaturę wiceprezes PIK – Danuty Skóry (Spółdzielnia Wydawnicza Znak) na przewodniczącą obrad.
Uchwała nr 1:
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie stosunkiem głosów 110 :0 : 0 wybrało na przewodniczącą obrad Danutę Skórę.
Ad.2
Przewodnicząca odczytała porządek obrad i wnioskowała o jego przyjęcie.
Uchwała nr 2:
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie stosunkiem głosów 110 :0 : 0 przyjęło zaproponowany porządek obrad .
Ad.3
Danuta Skóra poprosiła o zgłaszanie kandydatur do komisji skrutacyjnej pełniącej jednocześnie rolę komisji wniosków. Wobec braku propozycji z sali, zaproponowała następujące kandydatury na członków komisji skrutacyjnej – Arkadiusza Seidlera ( Dom Wydawniczy Bellona) i Grażynę Szarszewską (Langenscheidt Polska).
Uchwała nr 3:
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie stosunkiem głosów 109 : 1 : 0 przyjęło kandydaturę Arkadiusza Seidlera na członka komisji skrutacyjnej i komisji wniosków, oraz stosunkiem głosów 109 : 1 : 0 przyjęło kandydaturę Grażyny Szarszewskiej na członka komisji skrutacyjnej i komisji wniosków.
Ad.4
Danuta Skóra poinformowała, że do osiągnięcia quorum obowiązujący statut przewiduje obecność 1/3 liczby wszystkich członków PIK, czyli 84 osoby, zaś w tej chwili na sali znajduje się 110 osób i zaproponowała przejście do punktu 4 porządku obrad dotyczącego podjęcia uchwały o przyjęciu nowego statutu PIK. Wyjaśniła także zgłaszane wątpliwości dotyczące osiągnięcia quorum. Podkreśliła, że o proponowanych rozwiązaniach w nowym statucie, PIK informowała swoich członków na bieżąco w komunikatach rozsyłanych do członków Izby oraz w branżowych portalach internetowych.
Głos zabrał Zbigniew Iwański, członek Rady PIK (wydawnictwo WAM)) i zarekomendował wszystkim zgromadzonym nowy statut. Jednocześnie omówił jego najważniejsze punkty. Nowy statut rozszerza krąg członków PIK m.in. o biblioteki, stowarzyszenia, fundacje. Podkreśla istotną rolę budżetowania, którego celem jest racjonalizacja kosztów i zwiększenie przychodów. Budżet ma być uchwalony wcześniej niż dotychczas, tak by organy Izby kierowały się jego zapisami przez pełny rok. Nowy statut jednoznacznie określa kompetencje organów izby: dwóch wybieralnych i jednego zwoływanego. Propozycja dłuższych okresów kadencyjnych wynika z konieczności podejmowania i rozwiązywania spraw, które wymagają długookresowego planowania. Elektroniczne środki porozumiewania się ( np. maile) mają na celu ułatwienie komunikacji oraz usprawnienie działalności, stąd w statucie propozycja uregulowania kwestii głosowań telekomunikacyjnych. Statut daje też członkom Rady możliwość tworzenia odpowiednio umocowanych zespołów roboczych, do których będą wchodzili członkowie Izby, którzy nie są członkami Rady PIK, ale chcą pracować na rzecz środowiska przy konkretnych tematach. Wprowadzono możliwość odwoływania członków organów PIK w szczególnych przypadkach. W podsumowaniu wypowiedzi Zbigniew Iwański wskazał na jasne określenie kompetencji Rady oraz wzmocnienie kompetencji Komicji Rewizyjnej.
Danuta Skóra podkreśliła, że członkom na bieżąco wysyłano informacje o pracach nad statutem, zaś 22 sierpnia br. rozesłano członkom gotowy projekt nowego statutu. Uwagi, które napłynęły zostały przez Radę przeanalizowane i przedyskutowane. Te, spośród nich które zdaniem Rady odzwierciedlały interesy Izby i jej członków zostały wprowadzone do projektu statutu. Następnie przedstawiła Olgę Wicher-Szczygieł, reprezentantkę krakowskiej kancelarii SPCG, która opracowywała statut od strony formalno-prawnej. Przewodnicząca obrad zaproponowała zgłaszanie pytań dotyczących nowego statutu, które wyjaśniałaby na bieżąco przedstawicielka kancelarii. Podkreśliła przy tym, że zgodnie z obowiązującym statutem PIK i przyjętym porządkiem obrad, na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu, nie można już modyfikować zapisów nowego statutu, ale można prosić o wyjaśnienia wątpliwych kwestii.
Kilku członków Izby poprosiło o wyjaśnienia niejasnych dla nich zapisów, odpowiedzi udzielali: Danuta Skóra, Zbigniew Iwański oraz obecna na sali prawnik Olga Wicher-Szczygieł.
Po zakończeniu dyskusji Danuta Skóra wniosła o głosowanie nad przyjęciem przedstawionego projektu statutu.
Ta strona jest dostępna tylko dla zalogowanych osób. Jeżeli masz konto, to się zaloguj, a w innym przypadku zarejestruj się.
Artykuły powiązane:
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4