Informacja Biura PIK z dnia 21 marca 2003

Informacja Biura PIK z dnia 21 marca 2003

ZAPROSZENIE DLA ŚRODOWISKA KSIĄŻKI DO WSPÓŁPRACY

27 marca – Międzynarodowy Dzień Teatru i Kanonu Książek dla Dzieci i Młodzieży 
Dzień czytania książek dla dzieci w 29 teatrach różnych miast Polski

Szanowni Państwo,

27 marca, który jest Międzynarodowym Dniem Teatru, w wyniku wspólnych działań Związku Artystów Scen Polskich, Telewizji Polskiej S.A. oraz Polskiej Izby Książki odbędzie się po raz pierwszy szereg wydarzeń skierowanych do najmłodszej widowni teatralnej, najmłodszych czytelników i widzów telewizji. Akcję zamierzamy kontynuować w ustalonym corocznie cyklu zdarzeń.

27 marca w 29 teatrach w całej Polsce odbędą się spotkania z najmłodszymi gośćmi, w trakcie których popularni aktorzy będą czytać teksty zaliczone do Kanonu Książek dla Dzieci i Młodzieży, a następnie zapraszać do odwiedzenia kuluarów teatralnych. Będą też przeprowadzane konkursy dla dzieci, rozmowy na temat ulubionych książek, itp. Zależy nam na tym, aby dzieci miały po takim spotkaniu możliwość obcowania z książką w kuluarach teatru. Zachęcamy wydawców, bibliotekarzy i księgarzy do współpracy z najbliższymi teatrami przy organizacji konkursów, zabaw z książką, kiermaszy.

Serdecznie zapraszamy księgarzy do organizowania kiermaszu książki dziecięcej na terenie teatru w uzgodnieniu z jego dyrektorem.

W załączeniu podajemy kontakty do wszystkich teatrów uczestniczących we wspólnych działaniach.

Akcja będzie miała duże nagłośnienie medialne, ponieważ jednym z jej organizatorów jest Telewizja Polska, a gotowość włączenia się do akcji zadeklarowały lokalne rozgłośnie radiowe oraz lokalne wydania Gazety Wyborczej.

Informacje:

Elżbieta Płatkowska 
Dyrektor Biura PIK Tel.: (022) 875 9496 e – mail: biuro@pik.org.pl

Dorota Koman
– szef promocji „Kanonu Książki dla Dzieci i Młodzieży” tel. (22) 827 72 80/81, fax: (22) 826 86 65 e-mail: d.koman@kanon.pl

 

>A kapit Press również w indywidualnym zakresie włączył się w obchody Międzynarodowego Dnia Teatru. W łódzkim teatrze "Pinokio" po jutrzejszych przedstawieniach dla dzieci zostaną przeczytane przez aktorów fragmenty najnowszej książki wydawnictwa: "Dziennika klikomanki". Jest to pozycja pisana w formie blogu – internetowego dziennika nastoletniej Florii Netnickiej. Bohaterka tej niecodziennej książki to bystra, nowoczesna nastolatka o zwykłych dla swojego wieku zainteresowaniach. Niespodziewanie do ich kręgu dołącza teartr i opera: ciotka Florii, śpiewaczka operowa Prakseda Stromboli, zaprasza dziewczynkę do siebie na wieczorek artystyczny. Floria poznaje na nim tyle frapujących historii i charyzmatycznych postaci, że, powodowana ciekawością, staje się stałym gościem na salonach ciotki. Z tygodnia na tydzień dowiaduje się nowych rzeczy o tajnikach teatru, poznaje anegdoty, muzykę, a nawet najpiękniejsze balety w wykonaniu przyjaciół cioci, ekscentrycznych panów Pas de Deux. Wszystko to Floria notuje w swym internetowym dzienniku, wzbogacając go dodatkowo zeskanowanymi rysunkami swego wuja, Leona Sztankieta – scenografa. "Dziennik…" zdaje się znakomicie wpisywać w dzień, w którym wspólnie próbujemy dokonać tak ciekawego mariażu teatru i książki.
Paulina Lewandowska

Kategorie: Instytucje

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.