Komunikat Biura Polskiej Izby Książki Nr 57/2002 z dnia 29 listopada 2002
Polska gościem honorowym Targów Książki w Göteborgu (25 – 28 września 2003)
13 listopada br. odbyło się pierwsze spotkanie robocze w sprawie udziału polskich wydawców w Targach Książki w Göteborgu.
Podczas tego spotkania Andrzej Nowakowski, prezes Polskiej Izby Książki i Albrecht Lempp z Zespołu Literackiego IAM przedstawili założenia uczestnictwa w targach, zarys programu towarzyszącego i zaprosili do współpracy przy jego realizacji.
Targi Książki w Göteborgu są najważniejszymi targami książki w Skandynawii. Liczba odwiedzających w 2002 roku wyniosła 108731 osób. Uczestniczyło w nich 918 wystawców na powierzchni 11703 m kw. Targi te są więc prawie dwukrotnie większe od warszawskich i mają trzy razy większą publiczność. Liczba spotkań, wykładów i seminariów wynosiła 750. Prowadzone były one nie tylko w języku szwedzkim, ale również w języku angielskim i niemieckim.
Na zaproszenie organizatorów Targów Książki w Göteborgu Polska będzie gościem honorowym. Polska obecność na Targach związana jest z obchodami Roku Polskiego w Szwecji, który rozpoczyna się 1 lutego 2003.
Według Albrechta Lemppa, koordynatora programu literackiego, rola gościa honorowego na tych Targach jest ogromną szansą dla polskich wydawców. Tym bardziej, że chłonność rynku skandynawskiego, jeśli chodzi o tłumaczenia literatury obcej, jest wysoka: w Szwecji i Norwegii ukazuje się prawie 17 proc. tłumaczeń w stosunku do wszystkich wydanych książek.
Polskie stoisko narodowe będzie miało ok. 120 m kw. z możliwością zwiększenia powierzchni w zależności od zapotrzebowania i odpłatnego wynajęcia półek lub regałów przez wydawców. Koszt uczestnictwa dla wystawców będzie wynosił około 2000 zł przy dofinansowaniu polskiego wystąpienia przez Ministerstwo Kultury.
W spotkaniu uczestniczyła również Magdalena Ślusarska, dyrektor departamentu książki w Ministerstwie Kultury, która powiedziała, że minister kultury jest żywo zainteresowany Targami, ponieważ Szwecja jest przykładem rozwoju czytelnictwa.
Obecny był też Andrzej Pieniak, dyrektor Targów Książki Edukacyjnej EDUKACJA XXI i organizator właśnie zakończonych 10. Dni Polskiej Książki w Sztokholmie, który poinformował, że imprezy te rokrocznie wzbudzają ogromne zainteresowanie nie tylko wśród Polonii, ale również wśród Szwedów. Trzy lata temu „przeniesiono” je także do Oslo, gdzie cieszyły się dużym powodzeniem.
Organizatorzy polskiego wystąpienia oczekują na propozycje związane z obecnością autorów. Szczególnie pomocne przy układaniu programu będą sugestie wydawców dotyczące zapraszanych na targi autorów.
Wstępny program wystąpienia należy przedstawić do 15 lutego 2003 r, natomiast dokładny program musi być gotowy najpóźniej do połowy kwietnia, ponieważ katalog wydawany przez organizatorów szwedzkich ukazuje się pod koniec maja.
Zainteresowanych szerszymi informacjami o Targach Książki w Göteborgu zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.goteborg-bookfair.com
Szczegóły dotyczące warunków uczestnictwa polskich wydawców w polskim stoisku narodowym przekażemy już wkrótce.
Informacje:
Albrecht Lempp Zespół Literacki IAM E – mail: lempp@polska2000.pl
Ewa Wojciechowska
e-mail: ewojciechowska@polska2000.pl
Elżbieta Płatkowska
Dyrektor Biura PIK Tel.: 0501 192 868 E – mail: pik@wa.onet.pl
Piotr Dobrołęcki
Rzecznik prasowy PIK Tel. 0 602 715 579 E – mail.: dobrolec@warman.com.pl
Ta strona jest dostępna tylko dla zalogowanych osób. Jeżeli masz konto, to się zaloguj, a w innym przypadku zarejestruj się.
Artykuły powiązane:
Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/wirtua/domains/wirtualnywydawca.pl/public_html/wp-content/themes/waszww-theme/includes/single/post-tags.php on line 4