Komunikat PIK

Komunikat PIK
 
Komunikat z dnia 13-12-2011

1. Walka z nielegalnym obrotem dobrami intelektualnymi
12 grudnia odbyła się w Krakowie konferencja Stowarzyszenia Autorów i Wydawców „(Anty)piractwo a licencje Creative Commons. Sposoby ochrony praw autorskich w XXI wieku”. Kurt Van Damme, Dyrektor Zarządzający Librius, Prezes Reprobel oraz członek zarządu holdingowej organizacji rynku książki w Belgii, przedstawił wnikliwie organizację ochrony praw autorskich w Belgii, w tym system SINBAD, automatycznie i bez przerwy listujący i blokujący wszystkie pirackie linki w sieci. Interesujący był także wykład pana Piotra Wasilewskiego z Instytutu Prawa Własności Intelektualnej UJ o modelu Creative Commons. Dyskusji o tych sprawach, które są fundamentalne dla naszej branży zabrakło gdyż ilość przedstawicieli wydawców, dystrybutorów i księgarzy na sali była uderzająco mała. Jaki jest powód braku zainteresowania? Prosimy o Państwa opinie na ten temat! (mailem, na forum, telefonicznie…)

2. Cyfrowa Szkoła – Szkoła z klasą 2.0. Niezwykle udana konferencja w AGORZE na temat przyszłości edukacji w dobie społeczeństwa informacyjnego i nowych technologii. W konferencji brali udział pan Michał Boni, Minister Administracji i Cyfryzacji, oraz pani Krystyna Szumilas, Minister Edukacji Narodowej. Na zaproszenie PIK przybyli goście z Hiszpanii, Portugalii, Holandii i Norwegii referujący wyniki wdrażanych w tych krajach rządowych projektów cyfryzacji szkoły. Licznie obecni wydawcy z Sekcji Edukacyjnej PIK będą – jako sekcja – partnerem obydwu ministerstw w polskim rządowym programie Cyfrowej Szkoły.

3. Pozew grupowy. Rada PIK dokonała wyboru pośród trzech kancelarii prawniczych, które opracowały koncepcję zwalczania nielegalnego handlu dobrami intelektualnymi w sieci. W tym tygodniu rozpoczynamy współpracę. Grupa członków PIK zainteresowanych pozwem rozrasta się. Zgłoszenia w biurze PIK na ręce dyr. Jarosława Dudka (jarosław.dudek@pik.org.pl). Finansowanie w ramach funduszu celowego.

4. Regulamin funduszu celowego Biuro PIK opracowało regulamin funduszu celowego. Zatwierdzony przez Radę regulamin został upubliczniony na stronie PIK. W trakcie uruchomienia jest obecnie fundusz celowy związany z ww. pozwem grupowym.

5. EO. Pismo do RPO w sprawie EO opracowuje kancelaria Patrimonium w trybie ekspresowym. Prezes PIK spotkała się z dyrektorem Biblioteki Narodowej, panem Tomaszem Makowskim. Stanowisko bibliotek pozostało bez zmian: biblioteki chętnie zrezygnują z papierowych egzemplarzy na rzecz elektronicznego EO. Grażyna Szarszewska poprosiła o profesjonalną prezentację systemu opartego na elektronicznym EO i wskazanie krajów w Unii Europejskiej, w których system taki działa.
 

Kategorie: Instytucje

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.