iUniverse – internetowy wydawca. Czym to się je?

iUniverse – internetowy wydawca. Czym to się je?

Autor, który chce wykorzystać potencjał Internetu przy publikacji swoich książek może skorzystać z pomocy e-wydawcy. iUniverse spełnia właśnie taką funkcję, a dodatkowo dostarcza narzędzi pomocnych przy marketingu i sprzedaży książek. Wydawnictwo przygotowuje rocznie około 5 tys. nowych tytułów – wszystkie w technologii print on demand. 

Dotychczas iUniverse wydrukował i sprzedał ponad 750 tysięcy książek. Autor, który chce wydawać swoje książki za pośrednictwem tego wydawnictwa, musi ponieść pewne wydatki. Koszt stworzenia książki z rękopisu, który jest przesyłany online w postaci elektronicznej, wynosi 99 dolarów. Jeśli natomiast jest on przesyłany do wydawnictwa w postaci drukowanej poprzez tradycyjną pocztę, koszt wzrasta do 199 dolarów. Jest to związane z tym, że rękopis papierowy jest skanowany i przetwarzany na postać elektroniczną. Książka powinna mieć od 108 do 700 stron. Wydawnictwo iUniverse ma wyłączność na publikowanie wydawanych przez siebie książek. Obecnie iUniverse publikuje tylko książki w języku angielskim.

Jeśli rękopis nie zostanie zaakceptowany przez wydawnictwo, autor otrzymuje zwrot wpłaconej kwoty. Jeśli zostanie przyjęty, to dokonuje się korekty. Za pośrednictwem serwisu http://www.iuniverse.com autor ma możliwość sprawdzania zmian dokonanych przez wydawnictwo i ewentualne ich zaakceptowanie. Czas publikacji książki waha się pomiędzy 60 a 90 dni. Książki mają kolorowe okładki zaprojektowane przez grafika wydawnictwa.

Autor otrzymuje 20 procent udziału w przychodach ze sprzedaży drukowanych książek, bezpłatnie jedną drukowaną książkę oraz znaczne zniżki przy zamawianiu własnych książek.

Książki wydawnictwa mogą zostać zamówione z wielu księgarń internetowych (m.in. Barnes & Noble.com, Amazon.com). I jak to zwykle bywa w przypadku druku na żądanie liczba drukowanych książek odpowiada liczbie zamówień na nie.

iUniverse daje każdemu autorowi dostęp do artykułów i narzędzi pomagających w promocji własnych książek. Jest to ważne, gdyż iUniverse nie zajmuje się promocją pojedynczych tytułów. Autor otrzymuje też własny profil użytkownika w serwisie iUniverse, gdzie po zalogowaniu ma pełny dostęp do informacji o swoich książkach.

Nie tak dawno wydawnictwo iUniverse przygotowało również opcję pozwalającą na wydawanie książek w wersji elektronicznej. Są one udostępniane w formatach programów Microsoft Reader oraz Adobe Acrobat eBook Reader. Do zabezpieczenia przed kopiowaniem książek wykorzystane jest oprogramowanie Digital Rights Management. Dzięki niemu e-książka może być czytana tylko na komputerze, na który została skopiowana. A ponadto nie można robić kopii takiej książki. Po zapłaceniu za e-książkę, w ciągu 24 godzin kupujący otrzyma e-mail z odnośnikiem do strony, z której będzie mógł ją ściągnąć.

E-książki kosztują 6 dolarów, z których autor otrzymuje 50 procent. Jeśli jednak e-książka zostanie sprzedana przez pośredników (inne serwisy), to wtedy prowizja dla autora jest niższa. Proces konwertowania normalnej książki na elektroniczną  wynosi do 40 dni. Póki co są uzupełnieniem publikacji dokonanej w druku na żądanie.

KG (na podst. im.pl)

Kategorie: Inne

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.