Komunikat Biura Polskiej Izby Książki

Komunikat Biura Polskiej Izby Książki

nr 36/2002 z dnia 14 czerwca 2002

otrzymują członkowie PIK

Nowelizacja prawa autorskiego

Kontrowersje wokół projektu ustawy

Wczoraj zarówno Gazeta Wyborcza, jak i Rzeczpospolita opublikowały “Oświadczenie wydawców w sprawie prawa autorskiego” jakie wystosowały wspólnie Izba Wydawców Prasy, Polska Izba Książki i Stowarzyszenie Gazet Lokalnych.

“Oświadczenie” powstało w trybie “awaryjnym” po otrzymaniu niepokojących sygnałów, że w procesie legislacyjnym pominięto stanowisko samorządu gospodarczego i do uzgodnień międzyresortowych został skierowany projekt ustawy niekorzystny zarówno dla wydawców prasowych jak i książkowych. Nie uwzględnia on np. żadnych postulatów Polskiej Izby Książki dotyczących Funduszu Promocji Twórczości czy zagadnień reprografii. Zawiera natomiast wyjątkowo niebezpieczną propozycję ściągania należności z tytułu opłat na Fundusz Promocji Twórczości w trybie podatkowym. Nie przewiduje też możliwości – w razie dalszego utrzymania Funduszu – aby przedstawiciel PIK wchodził w skład komisji rozdzielającej środki z Funduszu.

Polska Izba Książki będzie nadal uważnie śledzić pracę nad nowelizacją ustawy o prawie autorskim i uczyni wszystko, aby zapobiec przyjęciu przez Sejm regulacji niekorzystnych dla naszych członków.

Działamy w tej sprawie w ścisłej współpracy z wydawcami prasy.

Oczekujemy, że nasze wspólne zdanie będzie uwzględnione przy ostatniej wersji projektu. W tej sprawie wiceprezesi Grzegorz Majerowicz i Andrzej Rosner rozmawiali wczoraj z przewodniczącym sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, Jerzym Wenderlichem.

Oczekujemy też, że w najbliższym czasie przedstawiciele PIK i współpracujących Izb zostaną włączeni do prac nad projektem ustawy o prawie autorskim.

Kontrowersyjny projekt został również skrytykowany przez środowisko nadawców radiowych.

W imieniu PIK w działaniach związanych z nowelizacją ustawy o prawie autorskim uczestniczą: wiceprezesi Andrzej Rosner i Grzegorz Majerowicz oraz członek Rady Aniela Topulos, a także mec. Bogdan Stypułkowski.

 

  POPRZEDNIE KOMUNIKATY I INFORMACJE >> > > Archiwum

Kategorie: Instytucje

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.