Skazany za łamanie praw autorskich – w Mołdawii

Skazany za łamanie praw autorskich – w Mołdawii

Sąd w Mołdawii nakazał niejakiemu Andrei Ciorici, właścicielowi strony internetowej, z której można było sobie ściągnąć książki J.K. Rowling,  Arthura C. Clarke’a i Roberta Jordana, usunięcia ich z sieci oraz zapłatę po 27 dolarów autorom publikacji (średnia pensja wynosi 45 dolarów). To kara za łamanie praw autorskich.   Bieg sprawie nadało Brytyjskie Stowarzyszenie Wydawców.  

Sąd opierał się na międzynarodowych zapisach prawa o ochronie praw autorskich, ponieważ Mołdawia nie ma własnego prawodawstwa w tym zakresie. 

W naszym kraju istnieje zapis o ochronie praw autorskich, ale nielegalne rozpowszechnianie treści chyba nikomu tutaj nie przeszkadza.  Do kolekcji książek zeskanowanych przez Scangrupę i znajdujących się na bookwarez.prv.pl można dołączyć mobipocket – publikacje dla PocketPC. Co prawda mają mniejszy wybór niż bookwarez, ale jeżeli się ich nie powstrzyma to na pewno się rozwiną. 
W tej sytuacji groteskowy wydaje mi się dzisiejszy apel PIK w sprawie ochrony praw autorskich: "Ponieważ ranga problemu jest bardzo wysoka, niezbędne będzie aktywne włączenie się do dyskusji całego środowiska". Od czasu jak podnieśliśmy na naszych stronach sprawę Scan grupy zainteresowali się nią (tzn. włączyli do dyskusji) jeden księgarz i jedna osoba spoza branży. (AK)

Kategorie: Inne

Skomentuj

Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować.