Zyski z e-publishing

Zyski z e-publishing

Podczas ostatniej konferencji zorganizowanej przez firmę Text One Zero w Nowym Jorku poruszono problem osiągania zysków z e-publishing. Który model działalności związanej z e-publishing ma szanse na największe i najszybsze dochody:  wydawanie książek w formie plików elektronicznych, produkcja czytników książek  elektronicznych czy też usługi druku na żądanie?

Uczestnicy doszli do wniosku, że jeszcze jest za wcześnie, aby móc jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie.Ale najprawdopodobniej na sukces finansowy mogą liczyć szczególnie te firmy, które nie skupiają się tylko i wyłącznie na jednym  aspekcie e-publishing. 
Bardzo dobrze radzą sobie firmy oferujące usługi w zakresie druku na żądanie.  1stBooks.com oraz GreatUnpublished.com, firmy zajmujące się sprzedażą on line książek elektronicznych oraz drukowanych w systemie PoD, osiągają coraz większe przychody. „Ludzie chcą zarówno e-booki jak i książki drukowane. Te formaty się uzupełniają” – powiedział współzałożyciel  GreatUnpublished.com. Jego firma każdemu klientowi, który zakupi książkę wydrukowaną w systemie PoD oferuje książkę elektroniczną za darmo.Podkreślano, że sama książka w formie elektronicznej nie jest najważniejszą częścią e-publishing. Dla klienta najważniejszy jest szybki dostęp do trudnych do znalezienia tytułów.
Zwrócono uwagę na definiowanie e-booków. Najczęściej określenia tego używa się do czytników książek elektronicznych, pomijając fakt, że w pojęciu tym mieszczą się także pliki uruchamiane na tych czytnikach.
Na pewno powodem niewielkiej popularności specjalnych czytników książek elektronicznych jest ich cena. Konsumenci byliby w stanie zaakceptować cenę bliżej 50 dolarów niż 500. Jednak na razie nie jest to możliwe do zrealizowania. Wyświetlacz jest najtrudniejszą częścią do wykonania. Na rozwinięcie  takiej technologii potrzeba około 100 mln dolarów, produkcja i dystrybucja podnosi te koszta  nawet do 1 mld dolarów.

E-booki będą coraz bardziej podobne do książek drukowanych. Wysokiej jakości ekrany będą urządzeniami wykorzystywanymi również do oglądania filmów video, DVD oraz słuchania muzyki.
E-booki średniej jakości to odpowiedniki książek w miękkiej oprawie, które mogą zawierać elementy graficzne i będą się pojawiały na urządzeniach podobnych do Gamstar REBs. 
E-Ink, które może wyświetlać jeden tylko kolor, stanie się odpowiednikiem książki w miękkiej oprawie skierowanej do masowego odbiorcy – tylko tekst, bez żadnych niezbędnych dodatków.

Z ankiet przeprowadzonych wśród uczestników konferencji wynika, że ponad połowę czasu związanego z czytaniem spędzają oni przed ekranami komputerów. (na podst. www.publishersweekly.com)

 

aktualności | archiwum | Know-how

(więcej…)

Ta strona jest dostępna tylko dla zalogowanych osób. Jeżeli masz konto, to się zaloguj, a w innym przypadku zarejestruj się.

Logowanie użytkownika
 Zapamiętaj mnie  
Rejestracja nowego użytkownika
*Pole wymagane
Kategorie: Inne

Ten wpis jest zabezpieczony hasłem. Wpisz hasło by zobaczyć komentarze.