Zostało ich dwóch. Prywatyzacja WSiP-u zdaniem Marka Rożaka

Zostało ich dwóch. Prywatyzacja WSiP-u zdaniem Marka Rożaka

WWW: Jak Pan ocenia szanse Polskich Książek Edukacyjnych w staraniach o prywatyzację WSiP-u?

M.R.: Z 21 oferentów pozostało jedynie dwóch. Szanse naszego konsorcjum oceniam więc na około 50 proc. 
Tydzień temu, 24.05.01 odbyła się w ministerstwie pierwsza tura negocjacji z dwoma potencjalnymi inwestorami – naszym konsorcjum przed południem oraz Polskim Towarzystwem Edukacyjnym w godzinach popołudniowych. Agora SA nie została zaproszona do ostatniego etapu negocjacji.

WWW: Jeżeli wygracie, czym będzie się różnił WSiP sprywatyzowany od państwowego?

M.R.: Pytanie brzmi, co tak naprawdę oznaczać będzie zwycięstwo w przypadku prywatyzacji WSiP-u? Podmioty uczestniczące biorą w tej grze udział z różnych powodów. Czym innym jest WSiP dla Agory – spółki giełdowej nie mającej ostatnio sukcesów w skutecznej akwizycji podmiotów spoza głównego obszaru swej działalności biznesowej, a mającej ogromną nadpłynność środków finansowych. 
Drugi nasz konkurent, niezwykle tajemniczy – Polskie Wydawnictwa Edukacyjne – nie ujawnia niczego o swych planach. W branży krążą przypuszczenia, kto kryje się za spółką. Niektórzy twierdzą, że jest to W. Bagan, prezes i właściciel firmy "UNIPROM" SA. On dementuje te pogłoski, lecz mam wrażenie, że nadal aktywnie uczestniczy w tej grze.

WWW: Jak sprywatyzowanie WSiP-u wpłynie na rynek?

M.R.: Prywatyzacja WSiP-u będzie jednym z elementów konsolidacji branży. O ile oczywiście zakończy się sukcesem. Korzystając z metody scenariuszy można założyć dwa najbardziej prawdopodobne: 
– konsolidacja wokół WSiP-u jako lidera, 
– konsolidacja wokół trzech, czterech największych wydawnictw edukacyjnych przy powolnym lub szybkim traceniu przez WSiP udziału w rynku. Będzie to z uwagi na pewną złożoność produktu proces długotrwały i niełatwy dla potencjalnych konsolidatorów. Nie będzie on łatwy również dla mniejszych podmiotów uczestniczących w grze rynkowej.

WWW: Skąd PKE ma pieniądze na zakup akcji WSiP-u?

M.R.: Pieniądze na zakup akcji WSiP-u pochodzić będą od naszych partnerów – Funduszu inwestycyjnego Raiffeisen Bank oraz TDA Capital Partners. Prowadzimy również rozmowy z Enterprise Investor , największym funduszem inwestycyjnym działającym w Polsce.

WWW: Co PKE złożyło w ofercie skierowanej do MSP? Czy w przetargu liczą się tylko pieniądze, czy brane są pod uwagę także inne czynniki?

M.R.: Nie mogę niestety ujawnić, co zawiera nasza oferta skierowana do MSP, gdyż obowiązuje nas tajemnica. Obok kwoty, jaką strona jest skłonna zapłacić za 80% akcji prywatyzowanej firmy, pod uwagę brane są również inne argumenty – biznesowa wiarygodność oferenta, pochodzenie środków finansowych, tzw. "pakiet socjalny", czyli zestaw przywilejów, które należy zagwarantować załodze. 
Niekiedy oczekuje się od oferenta posiadania niedostępnego dla sprzedawanej firmy know-how, doświadczenia w prowadzeniu firm w danej branży lub jak w przypadku pierwszego podejścia do prywatyzacji WSiP-u zagwarantowania zachowania narodowego charakteru spółki. Przy tej prywatyzacji najistotniejsze są moim zdaniem sprawy socjalne załogi oraz wiarygodność biznesowa oferenta.

(KG)

(więcej…)

Ta strona jest dostępna tylko dla zalogowanych osób. Jeżeli masz konto, to się zaloguj, a w innym przypadku zarejestruj się.

Logowanie użytkownika
 Zapamiętaj mnie  
Rejestracja nowego użytkownika
*Pole wymagane
Kategorie: Inne

Ten wpis jest zabezpieczony hasłem. Wpisz hasło by zobaczyć komentarze.