5,5 książki na 100 mieszkańców "Kończy się typ kultury opartej na druku – rodzi się nowa cywilizacja informatyczna. Wyznacza ona nowe kierunki rozwoju dla bibliotek"

5,5 książki na 100 mieszkańców "Kończy się typ kultury opartej na druku – rodzi się nowa cywilizacja informatyczna. Wyznacza ona nowe kierunki rozwoju dla bibliotek"

Zakupy nowości do bibliotek wynoszą średnio w Polsce 5,5 książek na 100 mieszkańców. W krajach Unii Europejskiej kupowanych jest rocznie 35-40 książek w przeliczeniu na 100 mieszkańców. Narastający kryzys polskich bibliotek był tematem ostatniego posiedzenia Prezydium PAN.

W ciągu ostatniego dziesięciolecia zlikwidowano w Polsce 10 proc. bibliotek publicznych, głównie wiejskich i gminnych. Samorządy, szukając rezerw, oszczędzają często na utrzymaniu bibliotek. Tymczasem, mimo rozwoju elektronicznych form przekazu, biblioteki będą nadal spełniać ważną rolę kulturotwórczą i edukacyjną. Dlatego potrzebny jest kompleksowy program ratowania bibliotek i czytelnictwa – podkreślano podczas dyskusji.

"Badania prowadzone przez Instytut Książki i Czytelnictwa wskazują na postępującą degradację sieci bibliotecznej w Polsce. Likwiduje się wiele placówek, pozostałe nie mają środków na zakup książek. Już w III Rzeczpospolitej powstały całe strefy upośledzone kulturalnie. Pierwszym symptomem takiego regresu jest upadek bibliotek" – powiedział prof. Michał Jagiełło, dyrektor Biblioteki Narodowej w Warszawie.

"Kończy się typ kultury opartej na druku – rodzi się nowa cywilizacja informatyczna. Wyznacza ona nowe kierunki rozwoju dla bibliotek" – mówiła prof. Elżbieta Sarnowska-Temeriusz. "Dotyczy to szczególnie bibliotek naukowych. Tradycyjne funkcje tych placówek – gromadzenie, katalogowanie i wypożyczanie książek już nie wystarczają. Biblioteki muszą przechodzić na techniki komputerowe, łączyć się w wielkie zintegrowane sieci informatyczne. Na przykład z inicjatywy Biblioteki PAN w Gdańsku powstaje już sieć łącząca wszystkie nadbałtyckie biblioteki naukowe" – dodała.

Rozwój bibliotek to jedna z gwarancji postępu cywilizacyjnego, ale także ochrona dziedzictwa kulturalnego, co jest szczególnie ważne przy wchodzeniu Polski do Unii Europejskiej – wskazywano w dyskusji.

Szczególnie cenne egzemplarze muszą być chronione ale jednocześnie powinny być dostępne. Umożliwiają to nowe techniki informatyczne, znacznie doskonalsze niż stosowane u nas staroświeckie mikrofilmy. Nowoczesne biblioteki muszą znaleźć swoje miejsce w informatycznym społeczeństwie. Można to m.in. osiągnąć przez szerokie udostępnienie katalogów bibliotecznych w Internecie – wskazywano podczas Prezydium PAN. (pap)

INTERNETOWY RYNEK WYDAWNICZY

W POLSCE

> WYDAWNICTWA   | 
> DYSTRYBUTORZY i HURTOWNIE  |
> KSIĘGARNIE i MEGASTORY  | 
> INSTYTUCJE  |
> BIBLIOTEKI |
> AGENCJE LITERACKIE  |

> PISMA BRANŻOWE  |
> TARGI KSIĄŻKI  |

> POLIGRAFIA (drukarnie, poligrafia, grafika, prepress, DTP, papier)

—————————–

ZAGRANICZNY

bazy adresowe w serwisach, portalach i czasopismach, najważniejsze księgarnie i instytucje, zwiedzamy CPD i BISG

 

INTERNETOWY RYNEK WYDAWNICZY W POLSCE – na Targach we Frankfurcie

Na pokaz multimediów na Targach we Frankfurcie zakwalifikowało się 61 serwisów WWW. Wasz Wirtualny Wydawca prezentuje subiektywne recenzje części z nich – opisują Katarzyna G. i Joanna K.

Na pierwszy ogień idą
>> ksiazki.pl,
pierwszy polski internetowy serwis książki – nasza recenzja

Na drugi ogień poszła
>> www.liber.com.pl,
strona akademickiej księgarni Liber, która nie zyskała uznania Komisji – nasza recenzja

Kolejną witryną jest
>> www.firma-olesiejuk.com.pl
strona hurtowni Jacek Olesiejuk, która nie zyskała uznania Komisji – nasza recenzja

(więcej…)

Ta strona jest dostępna tylko dla zalogowanych osób. Jeżeli masz konto, to się zaloguj, a w innym przypadku zarejestruj się.

Logowanie użytkownika
 Zapamiętaj mnie  
Rejestracja nowego użytkownika
*Pole wymagane
Kategorie: Inne - linki

Ten wpis jest zabezpieczony hasłem. Wpisz hasło by zobaczyć komentarze.