Kody kreskowe – dlaczego warto je stosować. Apel księgarzy

Kody kreskowe – dlaczego warto je stosować. Apel księgarzy

> co zrobić, aby zacząć posługiwać się kodem kreskowym i ile to kosztuje
> do czego służy kod
> jakie są najczęściej popełniane błędy przy stosowaniu kodu
> jak uniknąć błędów

Tekst ten, choć adresowany głównie do wydawców został napisany niejako w imieniu środowiska księgarskiego, które apeluje o zamieszczanie kodów kreskowych na książkach.

Kody kreskowe spełniają wielorakie funkcje, zdaniem specjalistów z EAN Polska można wymienić ponad 20 takich zadań.

Jeden z naszych czytelników – księgarz – opisał je w następujący sposób: "W naszej firmie od kilku lat wykorzystujemy zintegrowany system komputerowy do przetwarzania informacji, a jego podstawowymi elementami oprócz tytułu i autora są kody . Księgarnia stosuje własny system kodowania książek oraz kody kreskowe, które nabierają tym większego znaczenia w systemie obiegu informacji im szerzej stosuje się czytniki kodów kreskowych. 
Już od przyjęcia książki do magazynu poprzez wysyłkę do księgarń (firma ma ich kilka) sprzedaż, rozliczanie i inwentaryzację, obecność kodu na książce przyśpiesza wiele czynności, a także pozwala unikać pomyłek na każdym z tych etapów. Wiem że wiele księgarń nie jest jeszcze skomputeryzowanych i nie wykorzystuje kodów kreskowych, ale w sieciach księgarskich ten problem jest istotny również ze względu na obniżenie kosztów poprzez eliminację własnych drukarek kodów kreskowych."

W każdym kraju znajduje się jedna organizacja przyjmująca zgłoszenia od firm chcących posługiwać się kodami kreskowymi. W Polsce jest to Centrum Kodów Kreskowych (CKK) – EAN Poland, w Instytucie Logistyki i Magazynowania w Poznaniu, ul. Estkowskiego 6, tel. (0-61) 852-76-81 w. 204, lub 208, fax (0-61) 852-63-76 , E-mail: ckk@ilim.poznan.pl.

Obecnie szacuje się, że blisko 1100 wydawców stosuje już system kodów kreskowych. Od około dwóch lat widać wyraźnie wzrost zainteresowani kodami – codziennie do jednostki przyznającej kody wpływają kolejne wnioski. Oficyny, które jeszcze nie dokonały tej procedury to m.in.: Harald, Podkowa, Sens oraz wielu mniejszych wydawców.

Anna Kosmacz-Chodorowska z EAN Polska nazywa brak kodów kreskowych na książkach antymarketingowymi działaniami wydawcy wobec własnych publikacji – książka po prostu nie jest przystosowana do nowoczesnego handlu.

Wydawca uzyskuje prawo stosowania kodów kreskowych EAN do oznaczania wydawnictw książkowych na podstawie złożonego wniosku (dokument CKK) – obecnie wszystkie formalności są dokonywane w przeciągu jednego dnia – i po uiszczeniu jednorazowej opłaty 100 zł. I tu uwaga – wydawcy są zwolnieni ze składek rocznych, jeżeli chcą kodować tylko pojedyncze egzemplarze i z użyciem numeru ISBN lub ISSN. Składając wniosek należy dołączyć: – kopię rejestru firmy (wyciąg sądowy lub zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej), – kopię przydzielenia numeru REGON, oraz potwierdzenie wpłaty.

Co to jest kod kreskowy

Symbol kodu kreskowego składa się z: 
– kresek, które są graficznym odzwierciedleniem numeru identyfikacyjnego, 
– wydrukowanego pod nimi numeru identyfikacyjnego, w postaci cyfr, 
– jasnego marginesu, otaczającego symbol kodu, o ściśle określonej szerokości. Dodatkowo, w przypadku książek i czasopism, nad kodem należy umieścić oznaczenia ISBN lub ISSN, a dla wydawnictw ciągłych 
– oznaczenie związane z datą wydania podaje się równocześnie w kodzie podstawowym EAN-13 oraz uzupełniającym 2-cyfrowym.

Zapewnienie precyzji wydruku 
Zdaniem Anny Kosmacz-Chodorowskiej (opinię tą podzielają księgarze) najczęściej popełnianymi błędami przy wydruku kodów kreskowych na książkach są: 
skracanie wysokości kodu, niedostosowanie wielkości kodu kreskowego do stosowanej techniki drukarskiej, materiału nadrukowego i farb, w rezultacie czego szerokość kresek jest nieodpowiednia oraz nadawanie złego tła, powodując niewłaściwy kontrast druku. 
Najczęstszą jednak przyczyną błędnych kodów jest ich generowanie za pomocą typowych programów graficznych (na fontach lub bitmapach). 

Poniżej zamieszczamy podstawowe informacje o obowiązujących zasadach. Aby uniknąć tych wszystkich problemów wystarczy zakupić wzorce kodów w plikach EPS, dostarczane na dyskietce lub pocztą elektroniczną przez wyspecjalizowane firmy (cena ok. 25-30 zł).

Skracanie wysokości symbolu 
Standardowe wielkości symboli są tak dobrane, aby umożliwić odczyt kodów EAN przez różne rodzaje skanerów, bez konieczności dodatkowego manipulowania towarem. Symbol o znacznie skróconej wysokości utraci tę cechę i będzie mógł być odczytywany tylko dwukierunkowo. Kasjer w sklepie stosującym automatyczną identyfikację traci znacznie więcej czasu na odczytanie takiego kodu, co powoduje utratę jednej z podstawowych funkcji kodu – usprawnienia obsługi klientów. Znaczna redukcja wysokości pozbawia symbol kodu (więcej…)

Ta strona jest dostępna tylko dla zalogowanych osób. Jeżeli masz konto, to się zaloguj, a w innym przypadku zarejestruj się.

Logowanie użytkownika
 Zapamiętaj mnie  
Rejestracja nowego użytkownika
*Pole wymagane
Kategorie: Inne

Ten wpis jest zabezpieczony hasłem. Wpisz hasło by zobaczyć komentarze.